burevestnik.bg - Мобилна версия


Адв. Мария Шаркова: Общественият интерес не бива да се бърка с общественото любопитство

Адв. Мария Шаркова: Общественият интерес не бива да се бърка с общественото любопитство

Важно е не само информацията да е вярна, важно е да се спазва и правната рамка за конфиденциалност. Това заяви адв. Мария Шаркова по време на дискусията „Фалшивите новини в здравеопазването и медицината“ днес.

„Обемът на информацията, която може да бъде разкрита, трябва да бъде съобразен с целите й. В закона за изброени около десетина хипотези, когато може да се разпространява и разкрива здравна информация. Една от тях е при изрично съгласие на физическото лице, което обаче трябва да бъде изискано писмено и то да е определило в какъв обем ще се използва информацията. Използването на информацията без изрично съгласие може да се извършва дотолкова, доколкото няма да наруши правото на личен живот на лицето, за което се отнасят тези данни“, каза адв. Шаркова. Тя даде за пример казус, свързан с текст със заглавие „Слави излъга за ослепяването“.

„Слави Трифонов води дело срещу редактор от седмична медия. И в рамките на това дело, във връзка с доказването, на него му правят медицинска експертиза. Редакторът също се снабдява с експертизата, тъй като е страна по делото и я публикува. ВАС осъжда изданието, като посочва следното: здравословното състояние на засегнатото лице не следва да се третира като факт с обществена значимост. Журналистическите цели винаги се преценяват според конкретния случай, според обществения интерес. Дали става дума за инциденти, значими проблеми, обществени личности или личности, които имат определена обществена дейност“, каза адв. Шаркова и допълни: „Общественият интерес не бива да се бърка с общественото любопитство“.

Адвокат Шаркова даде и няколко примера с излишно обстоятелствена информация. В единия случай става дума за текст, озаглавен „Йоско едва се държи“, а в другия – „Бившият на Ани Салич по спешност в болница“, в който подробно са описани както състоянието му и направените интервенции, така и отказът му да дава информация за себе си.

„Все повече ще нараства значението на здравната комуникация. За мен единственият начин да се заглуши фалшивата информация е като се генерира истинна. По-големият проблем е не, че някой е прочел, че е открито „лекарство-чудо“. Проблемът е, че отиваме при съседа и взимаме неговото лекарство, защото действало много добре“, каза пък Боряна Маринкова, експерт по маркетинг и връзки с обществеността в здравеопазването.

„Пациентската тайна е над всичко. В периода, в който пациентът е настанен в лечебно заведение, дори и да даде съгласие да бъде оповестена информацията за състоянието му, ако лечебното заведение прецени, че това е застрашаващо за него, има право да откаже да даде достъп до него“, допълни още тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   hUbw

User Avatar Друг гост 03.11.2017 13:07:00

Коя е тази и коя е другата?

User Avatar Гост 03.11.2017 11:22:41

Тази е по-добра от другата, която има спешна нужда да се лекува за мегаломанията си.

Още от Новини