„Съществува заблуда сред пациентите, че всяко посещение в спешно отделение е безплатно, а това съвсем не е така.“ Това казва адвокатът по медицинско право Мария Шаркова в коментар във фейсбук по повод репортажа на bTV за майка, завела дъщеря си в УМБАЛ „Царица Йоана“-ИСУЛ със силни болки и възпаление на ухото и получила документ за плащане на 60 лв. такса за преглед.
„Попитах как се определя спешността на прегледа, когато влязох. Казаха, че лекарят преценява. Пет минути бяхме на преглед. Дадоха ми бележката с тази такса за заплащане. Реших, че нещо трябва да подпиша за диагнозата. Казаха ми, че е бележка за такса, дадоха ми рецептата и излязохме“, разказа майката.
„Законът за здравето действително предвижда, че спешната помощ е безплатна, като в една наредба се детайлизира, че държавата заплаща оказаната спешна помощ на пациенти до тяхната хоспитализация. В лечебните заведения за болнична помощ се оказва спешна помощ в спешните отделения и те нямат право да изискват заплащане от пациенти в спешно състояние. Когато обаче пациентите не отговарят на дефиницията за спешност, те следва да заплатят оказаната им медицинска помощ. Дали състоянието е спешно или не, се определя от лекар, а не от пациента или неговите близки. Не всяка болка, температура или кашлица представляват спешно състояние“, казва адв. Шаркова.
Тя припомня медицинския стандарт по спешна медицина, според който спешно е това състояние, което има потенциал да доведе до смърт или до тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизненозначими органи и системи, в това число критични нарушения в жизненоважните функции, загуба на функция на орган или на част от тялото, временна или постоянна инвалидизация, ако не се предприемат незабавни медицински действия.
„Ако ползваме за пример случая в репортажа, болката в ухото обикновено не е свързана със спешно състояние и не налага оказване на спешна медицинска помощ. Иначе, разбира се, никоя болка не е приятна и е логично, че пациентът иска бързо решаване на здравословния му проблем. Всички състояния, които не отговарят на горната дефиниция, не са спешни, и когато ползваме Спешното отделение за диагностика и лечение на неспешни състояния, болниците имат право да въведат цена на тази медицинска услуга и да получат заплащане от пациента“, уточнява адв. Шаркова.
Тя допълва, че много често пациентите не са наясно, че при неспешни състояния или възникнали здравословни проблеми извън обявеното работно време на общопрактикуващия им лекар могат да потърсят медицинска помощ от друг лекар/кабинет, с които ОПЛ е сключил договор. Адв. Шаркова допълва, че в тези случаи пациентите няма да заплатят за оказаната им медицинска помощ, защото тя се оказва в рамките на задължението на всеки ОПЛ да осигурява медицинска помощ денонощно на пациентите от своята листа. Кои са тези лекари/кабинети се посочва на видно място в кабинета на съответния ОПЛ.
„Защо в ИСУЛ има струпване на толкова много пациенти пред спешните кабинети? Защото те се ползват за диагностика и лечение на неспешни състояния, като заместители на ОПЛ, на специалисти в извънболничната помощ и на кабинетите за неотложна помощ, с които ОПЛ сключват договори за обслужване на пациенти извън работното им време. Не без значение е и ниската здравна култура и желанието на всеки един пациент здравословният му проблем да бъде решен възможно най-бързо дори в случай, че не е спешен и то в удобно за него време. В моята практика съм имала много примери за пациенти, които търсят помощ в Спешно отделение, защото през деня били на работа и не можели да отидат на преглед при ОПЛ в удобно за тях време. Или просто защото искат непременно веднага да имат достъп до лекар, без значение, че състоянието им не е спешно. Би било любопитно да се направи репортаж от едно нощно дежурство в Спешен кабинет и да се установи колко неспешни пациенти ползват услугите на тези кабинети за едно денонощие и с какви симптоми и диагнози са те“, казва още адв. Мария Шаркова.
Коментари по темата
Спешно ли е кръвно 186 на 100
Не сте права азв. Шаркова! С тези свои разсъждение явно не познавате нормативната уредба и по този начин обърквате населението, което е и без друго с ниска здравна култура.
Защото повечето юристи, включително съдии и тези от прокуратурата не познават Законите и Конституцията! И не могат да правят връзка между тях! Така че, нараде, пий студена вода!
Всъщност не знам дали е човек!
Адв. Шаркова е много заблуден човек!
Като си плащате маникюри по 60 лв няма проблем, но за преглед са много. Защо лекарите и сестрите да работят без пари, знаете ли колко време и финанси са инвестирали в образованието си?
Чл. 52(1) Гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по ред, определени със закон.(2) Здравеопазването на гражданите се финансира от държавния бюджет, от работодателите, от лични и колективни осигурителни вноски и от други източници при условия и по ред, определени със закон.
Чл. 52(1) Гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по ред, определени със закон.(2) Здравеопазването на гражданите се финансира от държавния бюджет, от работодателите, от лични и колективни осигурителни вноски и от други източници при условия и по ред, определени със закон.
всъщност си за психиатричен кабинет
Медицината е хуманно нещо и в конституцията е гарантирано безплатно здравеопазване. Когато лекарите стават лекари, казват хипократовата клетва. Здравето на хората не може да бъде бизнес и да се правят пари от болката на хората и техните страхове. Адвокат Екимджиев, къде сте да репликирате тази невежа адвокатка? И останалите недейте да давате пример с останалите държави, където нещата и системата е коренно различна.
Щом си от село, първо се измий отдолу, за да не правиш лошо впечатление при прегледа. Кой каква клетва полага, не е обект на правото. И си избийте от селските кратуни една голяма заблуда: в Хипократовата клетва никъде не пише, че лекарят работи без пари.
Никъде в света няма безплатна медицина. Само в България битува, че някой е длъжен на някого да го лекува без пари ,дори Му е длъжен.
В Америка,ако извикаш линейка,или отидеш в Спешна помощ без основание,заплащаш съответно глоба или такса до 700 долара.В БГ всеки третира лекарите като длъжници.Защо хонорарите навсякъде са нещо нормално,а медиците са притиснати да работят безплатно?Нима таксите при адвокат,счетоводител,бояджия,водопроводчик,психолог,архитект,или учител,даващ частни уроци са нищожни?Засрамете се заради хората,които спасяват животите Ви!!!!
Така е. Трябва да се разграничи спешната от до болнична помощ. Малко са състоянията за които се вика линейка. Има джипита. Така правят от малцинствата, не им се чака на опашка пред джипиро. Като си плати веднъж и ще се научи. ????????????????
Точно здравно неосигурените товарят спешната помощ.
Голяма част от здравно неосигурените също са по спешните кабинети и искат да бъдат обгрижени за какво ли не безплатно.
Нека се направи едно такава, изследване събота ,неделя и по празниците ,също и нощно време ,да видите какво става в спешните кабинети в болниците .Аз работя в такова звено, и знам ,как се случват нещата .Работи 1 лекар и една сестра ,понякога и без санитар .Ужасно е ,12 ч не можеш да отидеш до тоалетната ,а неотложния кабинет си бърка ,в носа .Пациента така решил и ние сме му длъжни,защото той решил ,че бил спешен, а да не говорим за майките,че техните деца са най спешни .Трябва ,точен и ясен регламент със закон .
++++++++++++++++++++++
Много хубав анализ!
ТОВА че кабинетът работи нощем и в почивни дни не означава, че е спешен.
И че е безплатен