burevestnik.bg - Мобилна версия


Акад. Лъчезар Трайков: Епидемията ни даде основание да се гордеем като лекари и като общество

Акад. Лъчезар Трайков: Епидемията ни даде основание да се гордеем като лекари и като общество

„След толкова упреци през последните 20 години, не сме и помисляли, че ще ръкопляскат на българските лекари. COVID-19 даде основание да се гордеем за това, което сме - като общество и като лекари. И като обучение в университетите“.

Това каза пред Радио София неврологът акад. Лъчезар Трайков, който преди дни бе избран за ректор на най-старото висше медицинско училище у нас - Медицинския университет в София.

Той призна, че винаги е носил в себе си вируса на академизма, на образованието, на желанието да предадеш наученото на учениците и на науката, защото е в университета вече 30 години.

 „Цял живот съм инвестирал в преподаване и в наука, както и в клиничната практика. За съжаление с качественото образование пълним с лекари западните болници“, посочи ректорът. Той се спря на усилията на новото ръководство да организира пълноценен учебен процес, отговарящ на съвременните изисквания, но в специфичните условия на пандемия. 

Още от първия учебен ден 15 септември МУ-София ще разполага с обща дигитална платформа за обучение, каза акад. Трайков.

По думите му точно в този момент дистанционното обучение е едно много голямо предизвикателство за медицинските университети и това е причината усилията на ръководството на столичния МУ е заедно с другите медицински университети да се върви към осъществяване на обща концепция за прилагане на хибриден модел при практическото обучение на студентите. Това ще се осъществява в по-малки групи и с намалена продължителност. Друга важна насока на промените е идеята за изграждането на симулационни центрове - със симулатори и тренажори, допълни акад. Трайков.. Той подчерта, че контактите с ректорите на извънстоличните медицински университети са ежедневни и общата цел ще бъде постигната.

„Ще е нужно малко повече време – около година, но симулационна медицина ще допълни качеството на практическото обучение с минимум риск от инфекция“, каза той и допълни, че този екзактен и унифициран подход към следването и дори към изпитите ще засегне на само обучението по медицина, но и по дентална медицина и фармация.

С термина „държавна поръчка“ и „държавни стандарти“ не се изчерпва финият механизъм, по който трябва да продължи напасването на обучението съобразно нуждите на обществото, категоричен бе акад. Трайков.

„Дипломата е само началото. Трябва да синхронизираме способността да произвеждаме лекари с продължаващото обучение. Държавните институции, Лекарският съюз и научните дружества по специалности трябва да се разберат по този въпрос.“, посочи ректорът на МУ – София.  

Акад. Трайков се спря и на темата за задържането на медицинските кадри у нас.

Той припомни известния факт, че 60% от младите лекари заминават  за чужбина, 30% - веднага след завършването и 30% - след като вземат специалност. По думите му далеч не възнаграждението е причина за този интерес към работа в други страни, а точно предвидимостта и възможността за кариерно развитие са в основата на този феномен.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   $gfM

User Avatar Мишо 12.08.2020 20:36:25

Има разлика БАН и БАНИ. Различни неша са. И на двете места се водят академици, но изискванията и нивото е различно! Може би в БАНИ няма член-кор, там вероятно са професори и академици. В целия свят, остават малко хората с мисълта и стремежа за лекар, кариерното развитие започна да става водещо, независимо как.

User Avatar ШУРОБАДЖИНАЩИНА В ПЛОВДИВ 12.08.2020 17:09:18

НО ВАРНА Е ОЩЕ ПО-ЗЛЕ КОПИПЕЙСТ И ФАЛШ ПОВСЕМЕСТНО. ТИ НА МЕНЕ- АЗ НА ТЕБЕ.

User Avatar Гост 11.08.2020 13:51:32

Третият е Катя Титянова

User Avatar Гост 13.08.2020 08:34:33

Тя е в БАНИ

User Avatar Гост 11.08.2020 13:39:42

Използвачи на труда на докторантите.

User Avatar Гост 11.08.2020 12:40:34

Празнословие и мноого пари!

User Avatar Компетентен 11.08.2020 12:33:42

Има 3 бр. Невролози академици в България. Може ли някой да ми каже поне едно значимо откритие или принос, което да са направили ? Погледнах доктората на един професор от Варна. Вай ! То срамна работа ! Пълно падение и девалвация на титлите.

User Avatar Гост 11.08.2020 12:41:52

Двама -ясно. Кой е третия?

User Avatar Гост 11.08.2020 11:49:51

БРЕЙ!!!

Още от Новини