burevestnik.bg - Мобилна версия


Акад. Петрунов: Имунизации срещу COVID ще се правят ежегодно, подобно на грипа

Вървим към стихване на COVID вълната, но това не значи, че ще излезем от пандемията бързо, каза той

Акад. Петрунов: Имунизации срещу COVID ще се правят ежегодно, подобно на грипа

„Вървим към стихване на COVID вълната, но това не значи, че ще излезем от пандемията бързо и лесно“. Това заяви пред БНТ имунологът акад. Богдан Петрунов.

По думите му, за да бъде потиснат вирусът, трябва да е налице колективен имунитет у не по-малко от 80 процента от човечеството.

„Подобно на грипа ще се правят имунизации всяка година на базата на циркулиращите варианти, което е единственото спасение. Годишната ваксина е решението. Трите елемента – ваксини, лекарства и спазване на противоепидемичните мерки, което ние го забравяме, е единственото спасение до превръщането на вируса в обикновено инфекциозно респираторно сезонно заболяване“, обясни специалистът и припомни, че имунизацията води до намаляване на риска от мутация на вируса.

„Както каза един световноизвестен човек на науката, дори и да превърнем пандемията в ендемия, тя няма да е безопасна. Трябва да се научим да живеем с COVID“, подчерта имунологът.

Акад. Петрунов бе категоричен, че изменчивостта на вируса е един много съществен проблем. „За омикрон смятахме, че е последен. Оказа се, че други европейски страни и Япония са изолирали нов вариант на вируса“, каза той.

Навлизайки в темата за ползата от ваксините, имунологът цитира данни за САЩ: „В САЩ 92% от починалите са неваксинирани. Тези с две ваксини са 7%, а тези с пълния курс - 1%. Единственото, което имаме в момента, без да разполагаме с доказани лекарства, са ваксините“, категоричен бе специалистът.

Акад. Петрунов коментира и ефективността на терапиите срещу COVID, като подчерта ранния срок, в който те трябва да бъдат прилагани.

„Ще прилагаме и лекарствата, които ще лекуват, но няма да профилактират. Лекарствата за коронавирус са ефективни в първите дни - от 5-и до 7-ми ден от заразяването, едва ли ще могат да се приемат свободно от хората в домашни условия. Ако те се взимат след това, ползата от тях се свежда до нула. Само като вирусът е попаднал и започва своята репликация, имат ефект. Вероятно ще има още такива лекарства“, каза специалистът.

Акад. Петрунов обясни и причината, поради която ваксинирани хора се разболяват.

„Не по-малко от 10-15% от хората са с имунен дефицит и не могат да реагират пълноценно. Това е много добре известно в медицината. Ваксината като всяко друго лекарство не може да е 100% ефективна, ефективността им е 90% – 95%. Хората със странични заболявания са с отслабена имунна система и нямат правилен отговор“, каза той. Имунологът бе категоричен, че има доказана полза от приемането на витамините C и D по време на пандемията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   SArU

User Avatar Елеонора 26.01.2022 11:07:17

Искам...

User Avatar Гост 29.01.2022 01:24:06

Вдигай, знаеш какво.

Още от Новини