burevestnik.bg - Мобилна версия


Акад. Петрунов: Интерференция между грипния вирус и коронавируса е напълно възможна

Акад. Петрунов: Интерференция между грипния вирус и коронавируса е напълно възможна

Маските предпазват от разпространението на съответните вируси или бактерии, те са механичен щит срещу разпространението на инфекцията. Когато сме без маска, ние получаваме примерно 10 единици вирусен товар, а когато сме с нея - не повече от 2 единици. Това заяви пред БНТ акад. Богдан Петрунов, дългогодишен директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

„Не по-малко от 70-80% от човешката популация трябва да бъде инфектирана, за да може вирусът "да угасне", категоричен бе специалистът. Знае се например, че приблизително 50% от инфектираните развиват някакъв имунитет, но той не е особено траен – от няколко месеца до 1-2 години, освен това вирусът мутира, допълни той и уточни, че формирането на антитела не е много високо – нивата са между 5% и 10%, само Индия съобщава за ниво от 30%. Акад. Петрунов подчерта още колко важно е да се разбере дали тези антитела са вирус-неутрализиращи.

„В никакъв случай не може да приемем, че популационният имунитет, който се създава, категорично ще реши въпроса. Тук обезателно трябва да се намеси ваксината, която да подпомогне този процес на стимулиране на имунитета за образуване на антитела и клетки, които да се борят с коронавирусната инфекция“, обясни той и дъполни, че все още не е ясно дали тези десетина ваксини, които сега са в трета фаза на клинично изпитване, ще формират по-дълготраен имунитет или ще се поставят втори път или всяка година.

Според него е напълно възможна интерференция между грипния вирус и коронавируса, която да стане факт през студените месеци от ноември нататък.

Грипът може да повлияе на коронавируса и да го направи по-опасен, а това ще бъде огромно предизвикателство за личните лекари. Симптомите на двете инфекции се припокриват и ще бъде трудно да бъдат разграничени. Очаква се обаче на помощ да дойдат лабораторните метиди, като скоро и у нас ще има комбиниран тест за изследване на грип и коронавирусна инфекция.

Японски изследователи са разработили също така нов тест на основата на специфичен белтък в човешкия организъм – SSL 17, който мощно стимулира клетките, натоварени с основната роля да поддържат вродения имунитет, които се справят с бактерии и вируси, каза още акад. Петрунов. При нива на този белтък под 100 пикограма се очаква в близко време пациентът да развие тежка клинична картина, а при нива над 100 пикограма болният трябва да си остане в къщи и да се лекува в домашни условия.

У нас разпространението на инфекцията в момента е клъстерно, а не дифузно и това означава, че не са ноебходими дъполнителни ограничителни мерки. Важно е обаче хората да разберат, че носенето на маски и от съществено значение, а ролята на родителите по отношение на децата в училище е определяща – те трябва да изискват и да насърчават това поведение, посочи още акад. Петрунов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   95$E

User Avatar Емануил 03.10.2020 20:56:07

На този свят няма нищо невъзможно. Каквото и светило да е човек в науката, природата е по велика от всички. Какъвото и да създаде човек, природата ще намери начин или да го унищожи или да съжителства с него. Ако човек и попречи тя ще го унищожи. въпросът е дали човек ще съжителства с природата. Или тя ще трябва да го унищожи!

User Avatar Гост 01.10.2020 18:07:44

Този пак се изказа некомпетентно.

Още от Новини