burevestnik.bg - Мобилна версия


Акад. Трайков: Надяваме се през 2023 г. EMA да разреши новото лекарство за Алцхаймер

Моноклоналното антитяло леканемаб може да стопира процеса, като спре отлагането на бета-амилоидния белтък в мозъка

Акад. Трайков: Надяваме се през 2023 г. EMA да разреши новото лекарство за Алцхаймер

"Като че ли това е най-очакваното и най-доброто, което се е появявало досега". Така известният наш невролог и водещ специалист в областта на деменциите акад. Лъчезар Трайков коментира пред БНР съобщенията за създаването на ново лекарство срещу болестта на Алцхаймер – моноклоналното антитяло леканемаб.

Ученият посочи, че то би могъл да спре развитието на болестта, като стопира отлагането на бета амилоидния белтък в мозъка.

"Въпреки че ще намерим средство, с което ще спрем развитието, до ден днешен ние не знаем причината – защо започва да се образува „лошият белтък“ в мозъка, отбеляза той.

Акад. Трайков допълни, че създаването на лекарство с този механизъм на действие не е нова идея, точно обратното – над нея се работи от около 10-15 години.

Той припомни, че днес вече болестта на Алцхаймер се диагностицира 10-12 години по-рано, а промените в мозъка започват 20 години преди да настъпи тежката фаза тежката фаза на болестния процес или 10 години преди да започне пациентът да забравя по малко.

„Пациентът трябва да започне приема на това лекарство максимално рано. Трябва да се знае обаче, че новият препарат не може да бъде използван за профилактика“, обясни той.

Акад Трайков подчерта, че не трябва да се забравя и наличието на странични ефекти от леканемаб.

"Появяват се два вида промени в мозъка. Едното е оток на части от мозъчната тъкан. Другото са малки кръвоизливи, също в определени зони, на част от пациентите. Тези два странични ефекта, за радост, са абсолютно обратими, щом се спре лечението“.

Акад. Трайков сподели, че специалистите очакват с голяма надежда разрешаването на медикамента от регулаторните власти в САЩ и Европа.

„Имаме голямата надежда, че това ще се случи, тъй като страничните ефекти са само при 10% от случаите“, посочи той относно чаканото разрешение от Европейската агенция по лекарствата.

Той не се ангажира с конкретна прогноза, но посочи, че в края на януари и началото на февруари най-рано се очаква препаратът да бъде разрешен от американския регулаторен орган – FDA.

Според него оптимистичния вариант за Европа е март - април 2023 г., но по-реалистичният е втората половина на 2023 г.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   F2#D

User Avatar Гост 06.12.2022 11:37:27

Академици и член кореспонденти - напред!

Още от Новини