„Медицинската грешка е третата причина за смъртност в света след онкологичните и сърдечносъдовите заболявания. Според данни от САЩ - 250 000 души годишно умират от неща, които са могли да бъдат предотвратени. Вътреболничните инфекции, които са друг елемент на непозволената увреда на пациента, и борбата с тях , коства на американската здравна система 10 млрд. долара годишно.“ Това каза председателят на ЦЗПЗ д-р Стойчо Кацаров по време на дискусията между пациентските организации и здравни експерти на тема "Да говорим за безопасността на пациента", която се проведе днес по повод Световния ден за безопасност на пациента.
„В развитите страни медицинските грешки се регистрират надлежно и анализират. Ако това не се прави, медицината се лишава от възможността да се учи от грешките си”, обясни д-р Кацаров.
Той заяви, че у нас няма информация какъв е процентът на броя на повторните хоспитализации, повторни операции, които не са планирани, процентът на настъпилите усложнения след операция, които също не са планирани. „Тази информация не се крие не само заради престиж. Тя често не се показва заради последиците, които може да доведе. Признавайки нещо подобно, лекарите рискуват да бъдат подведени под наказателно преследване“, каза д-р Кацаров и настоя изнасянето на тази информация да бъде регламентирано.
"Не трябва лекарите да се страхуват, да не крият грешките, за да може тези грешки да не се повтарят. Това ще спомогне за повишаване безопасността на пациента", категоричен беше той.
Д-р Кацаров напомни, че само овластеният пациент да избира къде и при кого да се лекува, както и къде да се осигурява здравно, може да бъде активен участник и коректив на здравната система.
Коментари по темата
Основната лекарска грешка е българският лекар да стои в комунистическа кочина и да преглежда по 30 дупи на ден пролетарски сноби с претенции за висококачествено здравеопазване платено с жълти стотинки. С нивото на заплащaне на една професия обществото показва какво значение има за това общество. В момента плочкаджии, маникюристки и фризьорки са по-важни от лекарите за посткомунистическото общество от бузлуджански консуматори. Следователно нека се насочим към грешките в поставянето на плочки, несиметричната маникюрна ноктопластика и неактуалите прически за сезона. А в Германия нека говорят за лекарските грешки където ще работят 70-80% от младите български лекари ,другите 20-30% ще са в UK,Дания, Франция, Испания) . Това е реалистичното . Айде до следващия форум за пиене на минерална вода и споделяне на умни мисли.
Стартира поредният сезон на сериала "Лекарски грешки".
Ами не им се работи със скалпел и слушалка! Къде къде по-лесно и приятно е "да регистрираш лекарските грешки"...