Би трябвало да се усетят повечето пари за здраве. Това са нови 400 млн. лв. над онези 3,8 млрд. лв. от миналата година. Това каза депутатът от "Обединени патриоти" д-р Калин Поповски пред Bulgaria ON AIR.
„Такива са възможностите на 8-процентната здравна вноска. Ако ние увеличим бюджета колкото трябва да бъде - 8% от БВП, докато сега е 4%, то трябва да се увеличи и здравната вноска. Великобритания е с 12% вноска, Германия - 15% вноска от онези заплати, които те получават. Ние, с 8-процентната вноска, можем да направим това. Въпросът е тези 4,3 млрд. лв., които имаме в момента, да бъдат адекватно разпределени“, уточни д-р Поповски.
Според него най-важно е да се обърне внимание на общинските и особено на 65-те държавни болници, които, по думите му, са гръбнака на здравеопазването ни. „Може би занапред за държавните болници ще трябва да мислим за някакво допълнително финансиране, защото пътеките са недофинансирани, а тези болници не могат да се финансират само от НЗОК, както е в момента“, каза още д-р Поповски.
По думите му новият модел на здравеопазването е особено важен, особено ако се приеме поетапната демонополизация на Здравната каса, защото това ще позволи да бъдат оценени клиничните пътеки спрямо тяхната себестойност. „Ако това не се случи, ние винаги ще залагаме тези дефицити при държавните болници. Тях ги има и вече фалираха две областни болници - Враца и Ловеч“, посочи депутатът.
Огромен е броят на хоспитализациите у нас, подчерта още той. „Българинът постъпва в болница, за да се изследва. Това в нормалния свят става в амбулаториите. Има изследвания, които могат да бъдат превени в поликлиниките и пак да ги заплати Касата. Много често обаче семейните лекари нямат направления за специалисти, а тъй като направленията за хоспитализации са безлимитни, за там винаги има“, заяви д-р Поповски.
По отношение на детската болница той беше категоричен, че няма да може да стане готова за шест месеца. Въпреки това е възможно да бъде довършен строежът в двора на "Александровска" болница и това може да се случи до средата на 2020 година, смята депутатът.
„Най-подходящото място е именно дворът на болница "Александровска". Това каре е уникално, защото когато се налага спешна бърза консултация, в Александровска болница има всякакви консултанти-специалисти“, каза д-р Поповски.
Коментари по темата
Увеличаването на здравните осигуровки не е добра идея. Така пак ще се натоварят добросъвестните платци, които ще продължат да плащат за тарикатите. Решението е доплащане, а който иска да се осигурява допълнително. Освен това във Великобритания няма здравно осигуряване. Здравната система тук се издържа от данъците.
"Д-р Калин Поповски: Ако искаме повече пари за здравеопазване, трябва да увеличим здравната вноска.....", КОЕТО ОБАЧЕ НЕ Е ДОСТАТЪЧНО!!!! ОСВЕН ТОВА Е НЕОБХОДИМО: 1.Тюмбелите военни, полиция, държавни служители, както всички останали, да заплащат сами осигуровките си върху реалните си заплати! 2. За пенсионери, ученици студенти държавата да заплаща не по един лв. месечно, а поне колкото самоосигуряващите се т.е. по 20 лв. месечно. 3.Да се подобри събираемостта на здравни осигуровки от двата милиона нежелаещите да се осигуряват, като на същите се отказват административни услуги, излизане в чужбина, закупуване на имоти и др., преди да се издължат към НЗОК. 4. КАТ да проверяват на пътя не само за платена застраховка Гражданска отговорност, но и за платени здравни осигуровки на шофьорите и на пътуващите в МПС, за които НЗОК не би платила нищо при ПТП, ако са здравно не осигурени. 5. Да не се издават шофьорски книжки на здравно не осигурени, преди да се издължат към НЗОК! 6. На цялото общество да не се втълпява денонощно, че лекарите са длъжни да мизерстват и да се криминализира желанието им за достойно заплащане адекватно на образованието и отговорностите им.....7.Да се криминализира неплащането на здравни осигуровки!
Много от изследванията могат да се правят амбулаторно. Защо тогава има клинична пътека №76 например, която е за изследвания при чернодробни заболявания, напр. виремия? И тя струва 700лв. Защо касата не плаща това изследване да се прави в доболнична помощ, като то струва около 180-200лв, а плаща 700 лв на определени болници да го извършват??
И как така реши, че КП № 76/примерно/ е само за изследвания при чернодорбони заболявания?! Вземи, отвори я и прочети, даже само заглавието ако искаш, и виж, че освен диагностика пътеката включва и лечение, което в повечето случаи е доста комплецирано и скъпичко предвид патологията, за коята е тази пътека. Та, и тези 700 лв. понякога са твърде недостатъчни. Това, че някой, някъде си позволява нещо си да поспести, и то с бездейното участие на касата, оставяйки теб, а и много други с впечатлението, че в болница се влиза само за изследвания, не е дефект на пътекките.
Пациентите по кл.76 са обикновено леко болни, които нямат нужда да лежат в болница за изследвания. А тези за виремиите, съвсем не лежат, постъпват, взема им се кръв и си тръгват. Това са голям брой пациенти, на които спокойно може да им се спести хоспитализацията. Но...., те са преоритет само на универститетските болници, и...затова никой няма да ги бутне. Преди време когато се заговори да се махне к.п. 35, която беше за виремии, просто тя се прехвърли към тогавашната 36 и се скри по този начин.
Здравейте, сикаджийски тикви! https://www.mediapool.bg/kabinetat-dava-200-mln-leva-za-savetskite-samoleti-news286837.html "Кабинетът дава 200 милиона лева за съветските самолети"
F-16 V 70 BLOCK ви бръкна сладко изотзадзе, кафяво-червени ***!
F 16 BOKLUK. Hapni hul !
Не, драги трябва да въведем доплащане директно в джоба на лекарите.Вноската ше отиде за дърти и неосъществими проекти-Белене и разни там потоци.
Абсолютно вярно!