burevestnik.bg - Мобилна версия


Кметът на Тутракан:

Ако не подпишем споразумение с НАП за дълговете на болницата, ще си подам оставката

Тази абсурдна дума „лимит“ трябва да изчезне, каза Димитър Стефанов

Ако не подпишем споразумение с НАП за дълговете на болницата, ще си подам оставката

Трупането на задължения на болницата в Тутракан е започнало още през 2007 година и към момента те са в размер на 3, 4 млн. лв. Затова ще бъде търсена помощ от правителството, каза пред „Фокус“ кметът на Тутракан Димитър Стефанов.

Към момента болница успява да балансира дълговете си, очаква се и подписване на 3-месечно споразумение с НАП. „Не искам изобщо да си помислям, че може споразумението да не бъде подписано, защото действията, които ще предприема ще бъдат кардинални. Ще си подам оставката като кмет, ще сезирам всички посланици на европейските страни, за да обясня какво се случва с общинските болници. Някои ще кажат, че градоначалниците трябва да се грижат за общинските болници- да, може би е така, но след като се разгледат бюджетите на общините ще се разбере, че тя няма необходимия ресурс за себе си, какво остава да помага на болница. Общинските болници са най-големите социални заведения и едни от най-големите работодатели в малките общини“, обясни той.

Димитър Стефанов коментира още, че правилните стъпки за справяне със ситуацията са държавата да вземе решение за отпускането на средства на всички общински болници, клиничните пътеките да бъдат актуализирани и да отпаднат лимитите, които в момента са наложени на всички болници.

“Трябва да се направи едно реално остойностяване на нашия труд, на цените на клиничните пътеки. Тази абсурдна дума „лимит“ трябва да изчезне. Трябва да се преразгледат абсолютно всички стандарти, защото има правила за добра клинична практика. Ние всичко изкривяваме. Трябва да има качество и квалификация, по които да се преценява дали отделенията работят добре или не. Няма защо да бъдат лимитирани, защото иначе се получава едно административно преразпределение на пациенти, съобразно решението на някакъв административен орган, което е абсурдно”, обясни д-р Любомир Бойчев, завеждащ Акушеро-гинекологичното отделение в болницата в Тутракан.

Той допълни, че леката промяна, която се отрази върху клиничните пътеки, веднага е дала подобрение в приходите на лечебните заведения.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   BwLV

User Avatar Гост 17.10.2018 20:42:25

От 2010 г. започна процес за декапитализиране на общинските болници, като главни действащи лица бяха чиновляците от здравната каса. Систематично през годините пари от общинските болници и държавните се преразпределяха към току-що регистрирани. Спомнете си как "Софиямед" започна с лимит от 9 млн. лв. още преди да е отворила врати. Тези 9 млн. не са паднали от Марс, а е взето от болница X, болница Y, болница Z ...

User Avatar lekar 17.10.2018 12:41:14

И защо да няма болница в Тутракан? Само в София ли да има? Защо никой не си зададе въпроса как се финансират Общинските болници? Само от Здравната каса,след подадени отчети за извършена дейност. Съгласно НРД ,преведените пари на болниците са задейност-т.е. Заплати,консумативи,изследвания и лекарства.А другите разходи-храна,отопление,ел.енергия,поддръжка на апаратура ,договори с фирми за пране,вредни отпадъци и т.н..Тези средства от къде да се вземат? Излиза,че всеки директор на Общинска болница нарушава НРД,като използва средствата ,които са регламентирано посочени за какво да се използват за тези плащания,като заплаща и тези разходи. А вие уважаеми от областните болници и големите унивеситетски болници,се финансирате както от НЗОК,така и от МЗ.

User Avatar Гост 17.10.2018 10:28:56

И там ли има болница!?!

User Avatar чукча 17.10.2018 13:02:27

Хората в Тутракан (и не само, а във всички малки общини) също плащат здравни осигуровки, защо трябва да получават по-лошо, по-скъпо, по-недостъпно или никакво здравно обслужване? При едни и същи вноски хората от провинцията са дискриминирани откъм здравеопазване.

Още от Новини