burevestnik.bg - Мобилна версия


Ако не реагираме, болницата ще затвори до Нова година, твърдят лекари от „Св. Мина“

„Не може една чистачка на улицата да взима колкото мен заплата. Моята отговорност е много по-голяма от тяхната. Не смятам, че една медицинска сестра в България заслужава това нещо, да не ми стигат парите да си купя нова униформа и дрехи.“ Така медсестра от пловдивската „Св. Мина“ обясни пред Нова телевизия причините за протеста на персонала, проведен вчера пред лечебното заведение.

„Св. Мина“ е най-старата общинска болница в града, но е в плачевно финансово състояние. Благодарение на това лекарите и сестрите близо четири месеца не са получавали заплати в пълен размер. Най-голямото им притеснение е каква ще е съдбата на болницата, затънала в дългове. Задълженията на лечебното заведение към момента възлизат на 2,3 млн. лв.

Персоналът на болницата пък едва свързва двата края. „Помагат родителите, въпреки че ние трябва да им помагаме, помагат и приятелите, въпреки че се опитваме да не сме им много в тежест“, споделят медиците.

„Срамно и обидно е не само че не ни се изплащат заплатите при полагания от нас труд, и то качествен. Аз и персоналът, който ръководя, сме обидени на кмета и неговите заместници, които минават през тази улица по 5-6 пъти на ден, изпълнявайки служебните си задължения, и как така нито един от тях не дойде да говори с персонала, как един от тях не влезе в болницата да види в какво положение е самата болница. Нямат ли тези хора някакъв социален ангажимент към болниците въобще? Ние видяхме какво се случи с пулмологична болница, как всичко се обещаваше и в края на краищата същото това ръководство ликвидира болницата. Сега сме убедени, че ако ние не се борим, няма да имаме никакъв резултат и ще се окажем приблизително около Нова година вън от тази сграда. И Пловдив ще се окаже лишен от поредната болница.“ Това коментира пред камерата д-р Цветан Деведжиев, кардиолог с 36-годишна практика, началник на отделението по кардиология в болницата.

Медиците смятат, че проблемът се крие в лошо управление на лечебното заведение от 2012-2013 г. „Трябва да се издържаме с това, което печелим. Ние печелим сравнително добре, но имаме 86 кредитори, които имат съдебни изпълнителни листове и причакват касата да определи бюджета на болницата и те да го запорират още в районната каса. Как това ръководство да се справя с тази ситуация? Как да даде заплати и откъде да ги вземе тези пари“, попита служителка от болницата.

Д-р Деведжиев е изпратил писмо до премиера Бойко Борисов, след сезиране на местната прокуратура за нередности без никакъв резултат. „Искам помощ от негови специалисти, защото е очевидно, че пасивното отношение към съдбата на Първа градска болница, липсата на всякакъв финансов контрол в продължение на няколко години, говори за безразличие към болницата“, обясни д-р Деведжиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   H8zY

Още от Новини