burevestnik.bg - Мобилна версия


Актуализират процедурата по оценка на потенциалните донори

Национален координационен съвет ще ръководи процесите по донорство и трансплантации

Актуализират процедурата по оценка на потенциалните донори

Създаване на Национален координационен съвет и 6 регионални координатори предвижда утвърдената днес от Министерски съвет Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията в Република България (2019 - 2023 г.). това съобщи на пресконференция в здравното министерство зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова.

Ще бъдат изградена и работеща мрежа от 30 областни координатори по донорство, трима от които в София, Всички те ще имат денонощна, 24-часова връзка с Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, ще имат и стимули да работят по-добре, допълни зам.-министърът. Ще бъде актуализирана и процедурата за оценка на потенциалните донори, за да отговаря тя на всички съвременни изисквания и стандарти,ще бъдат разработени механизми за улесняване на идентифицирането на донорите на органи, ще бъде закупено и ново оборудване.

За първи път в програмен документ от такъв ранг е разписано и включването на темата за донорството в учебните програми на училищата и уноверситетите, стана ясно още на пресконференцията.

„Програмата е разработена във връзка с идентифицираните проблеми и предизвикателства в сферата на донорството и трансплантацията в Република България - недостиг на органи за трансплантация, липса на специалисти по белодробна трансплантация, недоразвита материална база, недостатъчна ангажираност на ръководствата на болниците в процесите по откриване и поддържане на потенциални донори и недостатъчна мотивация при координаторите по донорство“, посочи още зам-министър Йорданова.

.По нейните думи с приемането на програмата ще се подобри значително организационния модел на донорството и трансплантацията в страната. Приоритет ще са отдава на донорството в цялостния трансплантационен процес не само на органи, но и на хемопоетични стволови клетки, което разширява значително обсега на действие на програмата. Директорите на лечебните заведения, които бъдат лицензирани като донорски бази ще отговарят за тази дейност, а с оглед по-добрата оценка на процесите тяхната в динамика и на очертаващите се тенденции в тази сфера ще бъде създадена Национална система за отчетност и мониторинг на резултатите, поясни зам.-министърът.

 Необходимите средства за изпълнението на Програмата са заложени в утвърдения бюджет за съответната година на МЗ и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, бе съобщено още на пресконференицята.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   pVqm

Още по темата