burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Валентина Решкова:

Амбициозните работохолици са застрашени от фибромиалгия

Основните симптоми на болестта са продължаваща повече от 3 месеца болка в мускулите, проблеми със съня и депресия

Амбициозните работохолици са застрашени от фибромиалгия

12 май е Световният ден за информираност за заболяването фибромиалгия, която засяга средно от 3 до 6% от световното население. При фибромиалгията болните изпитват силни болки по цялото тяло и смазваща умора, без да има видима причина за това. Болестта се диагностицира изключително трудно като се изключат различни заболявания, които протичат със симптоми, сходни на фибромиалгията.

Отбелязването на световния ден е част от Информационната седмица за ревматичните заболявания в България от 8 до 14 май 2017.
За различните проявления и особености на фибромиалгията разговяраме с д-р Валентина Решкова, главен асистент в Клиниката по ревматология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Д-р Решкова има почти 20-годишен стаж в областта на ревматичните заболявания. През кабинета й са минали над 300 пациенти с диагноза фибромиалгия. С болестта е свързана и темата на докторската й дисертация -  „Изследване и анализ  на болезнените точки  при болни с фибромиалгия, лекувани с различни групи медикаменти“.

 

Д-р Решкова, какво представлява заболяването фибромиалгия?

Още Хипократ описва дифузни мускулно-скелетни болки. От средата на 20-ти век учените търсят връзка между дифузните мускулни болки, невъзстановителния сън и психическото натоварване. Фибромиалгията (ФМ) е широко разпространена и обхваща различни възрастови групи. През 1990 година са въведени критериите за диагноза на ФМ на Американска колегия по ревматология (ACR). ФМ се характеризира с генерализирани болки, продължаващи повече от 3 месеца, които са спонтанни, дифузни, продължителни и необясними. Показателна за ФМ е болка при механичен натиск в 11 от 18 болезнени точки. Прагът на болката в тези точки трябва да е с по-малко налягане от 4 kg/cm2. Придружаващи клинични симптоми са неспокоен сън, депресивни състояния, тревожност, хронична умора, нарушаване на регулацията на дебелото черво и пикочните пътища.

Кого засяга по-често – мъжете или жените?

Най-често се среща между 20 и 50-годишна възраст, като е много по-разпространена при жените. Съотношението жени - мъже е от 9:1 до 20:1.

Каква е причината за заболяването? Има ли някакви отключващи фактори?

Причините могат да бъдат много – нервно и психическо напрежение, психически травми в детството, хронична преумора, наличие на други ревматични болести, протичащи с хронична болка, инфекция с Ебщайн-Бар вирус, промени във функцията на щитовидната жлеза. Всички тези фактори водят до хронична дифузна болка и  допълнителни клинични оплаквания, които вече описахме. Има определена група хора, които са амбициозни, работят много, подложени са на постоянен стрес. Те са застрашени да развият ФМ.

- Какво изпитват пациентите с фибромиалгия?

Болката е водещ симптом. В началото болката е локализирана, например в шиен, гръден или поясен отдел двустранно, на нивото на раменете, след което се превръща в дифузна и хронична. Болката е постоянна, по-силна при физическа активност, но присъства и в покой. Страдащите от ФМ имат повишена сензитивност към външни и вътрешни дразнители. Силата на болката зависи от различни фактори – студ, тревожност, шум, влажност. Болните се оплакват от постоянна умора. Тя е налице още сутрин при събуждане, придружена е с усещане за сутрешна скованост, понякога присъства до следобед.

Около 80% от болните с ФМ страдат и от нарушения в съня. Той е нездрав, невъзстановяващ, с голям брой събуждания и с намалена продължителност на бавния, дълбок сън. Други симптоми, които могат да бъдат проявени в хода на ФМ, са главоболие или мигрена (40% от случаите), промени в циркулацията (синдром на Рейно), „дразним“ пикочен мехур, кожни обриви, намаляване на способността за концентрация, намаляване на зрението и слуха, виене на свят и прилошаване, болки в ставите и мускулите и др. Може да се развие допълнително тревожност и депресия.

Трудно ли се диагностицира това заболяване и средно колко време отнема поставянето на диагноза? Вие колко пациенти с фибромиалгия сте имали досега?

Диагнозата се поставя чрез измерване на прага на болка с апарат долориметър, както и въз основа на подробно разпитване на болния за изброените придружаващи клинични оплаквания и за наличието на отключващи фактори.
Обикновено всички изследвания - от кръвна картина до имунологичните изследвания на тези пациенти, са нормални. Част от жените с ФМ имат нарушена функция на щитовидната жлеза. С настъпването на менопаузата се засилват всички оплаквания.

До момента съм изследвала и наблюдавала около 300 болни с фибромиалгия, естествено преобладават жените.

Има ли някакви специфични симптоми, които да подскажат, че става дума за фибромиалгия? Кога един пациент, който се съмнява, че е носител на болестта, трябва да се обърне към лекар?

Хубаво е човек да се обърне за консултация към ревматолог при наличие на някой или комбинация от следните симптоми: болка в мускулите, която продължава повече от 2-3 месеца;  проблеми със съня; хронична умора и тревожност. По международна класификация на болестите фибромиалгията е ревматично заболяване и затова специалистите, които се занимават с диагностиката и лечението на фибромиалгията, сме ние, ревматолозите.

Какво е лечението на фибромиалгията?

Лечението се осъществява с медикаменти – антидепресанти, миорелаксанти, аналгетици, невротропни средства, физиотерапия, масаж, балнеолечение. Трудно се повлияват напълно клиничните оплаквания. Лечението трябва да продължи най-малко 6 месеца под контрола на лекар-специалист, като намаляването на лекарствата е по схема. Оценката на ефекта от лечението се основава на индивидуален подход за всеки болен.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   aR$x

User Avatar Spaska Köberle 06.09.2019 12:37:44

Mozeli da si dadete koordinatite da wi se obadja za da si wzema edin 4as pri was za de se izsledwam za fibromalgija.S ywazenie Spaska Köberle

User Avatar Няма значение 18.04.2019 18:32:14

Добре, имаме болест - поне я приемат за такава. Защо лекарите не си признаят, че нищо не знаят за тези състояния. Можело да се предизвиква от това или от онова. Никой не знае. А лечението е уникално. Хапчета с коите не те лекуват, а те "друсат". Очевидно е свързано със средата, вероятно инфекция. И защо страдат жени в трудоспособна възраст, ами защото имат много контакти с всякакви хора. Мъжете също имат контакти, просто те се разболяват от други болести. На някои имуната система е податлива на такива неща.

Още от Мнения и коментари