burevestnik.bg - Мобилна версия


Американски лекари обучиха наши медици на първа помощ при сърдечен арест

Американски лекари обучиха наши медици на първа помощ при сърдечен арест

Трима асистенти от Медицински симулационен тренировъчен център и трима лекари специализанти към Клиника по педиатрия на УМБАЛ „Св. Георги” преминаха курс по кардиопулмонална ресусцитация за медицински персонал (Advanced Cardiac Life Support – ACLS) на Американската сърдечна асоциация (American Heart Association -AHA). Обучението е свързано с управлението, подхода и лечението на пациенти със сърдечно-белодробен арест и други сърдечносъдови спешни състояния, съобщават от МУ – Пловдив.

Курсът беше ръководен от българката доц. Радосвета Уелс и Брайън Уилсън - сертифицирани инструктори от Training and Educational Center for Healthcare Simulation (TECHS) of Texas Tech University Health Sciences Center El Paso, с който МУ-Пловдив има договор за сътрудничество. Проведеният курс е одобрен от Американската сърдечна асоциация и се проведе абсолютно безвъзмездно. Участие в него взеха гл. ас. д-р Окан Алиман, дм, ас. д-р Костадин Кетев, дм и д-р Владимир Божилов, както специализантите д-р Георги Буков, д-р Даниела Миланова, д-р Константина Бангиева-Кънева.

Курсът обучава медиците на отборен, стандартизиран подход към всяка извънредна ситуация, така че всеки от тях да бъде в състояние да окаже адекватна първа помощ. В САЩ медиците са задължени да подновяват уменията си в тази област на всеки две години.

Кардиопулмоналната ресусцитация е набор от животоспасяващи действия при човек, който е получил сърдечен арест. Ако са правилно и навреме изпълнени, тези действия могат да удвоят и дори да утроят шансовете за оцеляването му. В глобален мащаб сърдечният арест причинява повече смъртни случаи от колоректалния карцином, рака на гърдата, рака на простатата, грипа, пневмониите, автомобилните инциденти и пожарите взети заедно. Ето защо, от ключово значение е състоянието да бъде правилно адресирано от обучен екип, който следва стриктно алгоритъма за действие в такива ситуации.

Обучителите се срещнаха със зам.-ректора по международно сътрудничество и чуждестранни студенти проф. д-р Нешка Манчорова, която изрази увереност, че съвместната дейност между двете институции ще продължи и занапред. До момента представителите на американския университет са участвали в обучението на първия випуск парамедици в МУ-Пловдив, който се дипломира миналата година.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   gW82

User Avatar MI5 29.03.2024 19:28:43

Не е необходимо да "ходите" до Щатите,тази система за BLS и ACLS е чудесно организирана в UK,където всеки медиц.служител е задължен да си поднови сертификата на всеки 2г.иначе му се прекратява трудовия договор. Има две специализирани организации,които организират такива опреснителни курсове всеки месец за един ден в събота или неделя. Там също се използват материалите ,издавани и актуализирани от АНА.

Още от Новини