Нобеловата награда за физиология и медицина 2017 г. беше присъдена на американските учени Джефри Кал Хол, Майкъл Розбаш и Майкъл У. Йънг за откритията им, свързани с начина на работа на биологичния часовник, съобщиха от Нобеловия комитет. Откритията обясняват как растенията, животните и хората адаптират своя биологичен ритъм, така че да бъде в синхрон с еволюцията.
Според учените нашият вътрешен часовник адаптира физиологията към различните фази на деня с удивителна точност. Циркадният ритъм регулира критичните функции като поведение, хормонални нива, сън, телесна температура и метаболизъм. Когато обаче има временно несъответствие между нашата външна среда и този вътрешен биологичен часовник, например когато пътуваме през няколко часови зони, организмът изпитва дискомфорт. Съществуват и признаци, че хроничното несъответствие между нашия начин на живот и ритъма, диктуван от вътрешния ни хронометър, е свързан с повишен риск за различни заболявания.
Носителите на Нобелова награда от тази година, започват да изучават живота на мухите, за да разберат как работи циркадния ритъм. През 1984 г. Джефри Хол и Майкъл Розбаш, работещи в тясно сътрудничество в университета "Брандис" в Бостън, и Майкъл Йънг от университета "Рокфелер" в Ню Йорк, успяват да изолират гена на биологичния часовник. След това Джефри Хол и Майкъл Розбаш откриват, че протеинът, натрупан през нощта, деградира през деня. По този начин протеиновите нива се колебаят в 24-часов цикъл, в синхрон с циркадния ритъм.
С обявяването на носителя на наградата за медицина и физиология започва т.нар. Нобелова седмица, в която ще бъдат отличени още учени в областта на физиката и химията и литературата, следвани от специална награда за мир и приз за икономика, който се връчва от централната банка на Швеция.
Коментари по темата