Наскоро стана ясно, че екипът на служебния министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров обмисля промяна в медицинските стандарти. Въпросът е бил обсъден и на среща с представителите на общините у нас, като пред тях той е заявил, че ще се облекчи постигането на нивата на компетентност с по-малък брой лекари. От години различни специалисти и болнични мениджъри посочват, че стандартите залагат неосъществими, а често и ненужни изисквания, които на практика се явяват пречка и пред започването и практикуването на определена медицинска дейност.
За мнение по въпроса потърсихме Андрей Марков, който е заместник-председател на Българската болнична асоциация.
Категорично стандартите трябва да се променят, заяви той, като посочи, че най-вече трябва да се измени частта в тях, свързана с критериите за квадратни метри площ, брой легла, брой специалисти. "Това са условия, зададени от остарялата и нефективна социалистическа система, при която в болниците имахме коридори, където можехме да препускаме с кон“, иронично отбеляза той. По този начин малките лечебни заведения и тези, които не са могли да изпълнят този модел, бяха лишавани от възможността да практикуват, коментира още Марков.
За пример той даде изискването в реанимационна структура да има седем специалисти анестезиолози на фона на изключителния им недостиг, както и изискването във всяка операция да присъства анестезиолог.
Тази стандарти бяха лобистки въведени, каза той. Според него те са целили определени структури да могат да изпълняват определени дейности, а други да са лишени от възможността за това. Те бяха създадени от хора, които защитават правото само те да работят, посочи Марков. "Това ни дърпа назад, спъва развитието на медицината и възможността в лечебните заведения да се прилагат нови методи и практики“, изтъкна още той. Според него основната идея на медицинските стандарти е да се ограничат разходите на касата.
Марков посочи още, че в момента се събират мнения от специалисти по въпроса, свързан с облекчването на критериите.
По думите му, въпреки че служебният екип на д-р Кацаров ще е кратко време в управлението на системата, поставянето на началото на подобна промяна ще е от полза както за лечебните заведения, така и най-вече за пациентите.
Коментари по темата
"Андрей Марков: Медицинските стандарти трябва да се променят......" АМИ, ЧЕ ПРОМЯНАТА ВЕЧЕ Е В ХОД! ВАКСИНИРАТ НИ НА ОТКРИТО В МЪРЛЯВИ ПРАШНИ ПАЛАТКИ ВМЕСТО В СТЕРИЛНИ МАНИПУЛАЦИОННИ! СКОРО, ЗА ПО-ЕВТИНО И НА ОТКРИТО, ПО ПАРКОВЕ И ГРАДИНКИ, ЩЕ НИ ЗАОПЕРИРАТ СПЕПЕЦИАЛИЗАНТИ И СТУДЕНТИ БЕЗ АНЕСТЕЗИОЛОЗИ И БЕЗ СЕСТРИ И ЩЕ НИ ИЗПРАЩАТ ДИРЕКТНО В КЪЩИ! ДОЛУ СТАНДАРТИТЕ!!!!! ТОВА Е КРЕДОТО НА БУНАЦИТЕ МАРКОВ И КАЦАРОВ!
А беше време, когато матряла от снимчицата, бедно комунистическо отроче, рехабилитаторче от трънските села, яздеше драглив кон по широките коридори на Чирковата болница....., Спомени, спомени.....
Глашатаят на една от перачниците отново думка тъпаня на мегданя
Стандартите, с изискванията си, са гаранция за качество на медицинското обслужване !!!! Това е толкова просто ! Неспазването на стандартите и снижаването на изискванията им е истинският лобизъм в интерес на излишния многоброен брой на частните болници, паразитиращи върху държавните, към които биват футболизирани всички нерентабилни пациенти- тежко болни, комплицирани, неосигурени, неплатежоспособни.... Завишаването на изискванията и стриктно спазване на стандартите е пътят зя намаляване уродливия брой на болниците - над триста за малката н държавица! В съразмерно намаления брой болници да се концентрира финансов и кадрови ресурс - това е пътят! Кацаров е еднодневка! Нека не забърква каши!
Гласете нови стандарти без лекари. Като се има предвид огромната им липса.
ако нямаше лобизъм за държанвите - областните и общинските болници , скакалците от частните отдавна да са оглозгали касата до ръжда ! На България и трябват не повече от 160 болници работещи с касата , но Стойчо Къцарски е последният , който ще го разбере. Той е радетел за свободна конкуренция също като цигуларя на снимката . Идете в коя да е европейска държава и вижте на 7,2 милиона население колко болници и легла има . Другото са приказки на търкалета и зомбиране на народните маси за да продължи благоденствието на катилите .
На времето, когато измислиха за първи път стандартите по Гастроентерология, се оказа, че отделението по Гастроентерология в Казанлъшката болница единствено отговаря на този стандарт-1000 преминали болни, четирима гастроентеролози, II ниво по ендоскопия и ехография , видеоендоскопска апаратура и т.н. Оказа се, че даже в ИСУЛ в Клиниката по гастроентерология не отговарят на всички тези критерии. Тогава го промениха- 500 преминали болни, поне двама гастроентеролози с две нива на ендоскопия и ехография. А ние ходихме да се учим при тях и те ни даваха нивата!????
Глупаво е въобще да се коментира липсата на анестезиолог по време на операция!п.с.да може и без него ако операцията е само в" ИЗ" на болния...
Има малки процедури за които сега се изисква анестезиолог като да оперираш ечемик, да клъцнеш папилом и т. н. Навремето ги правехме в амбулаторната. Сега се водят едни документи, пътеки ...
Проблемът не е в анестезиолога За едно абразио, се искат минимум две нощувки, а в белите страни се прави амбулаторно (с или без анестезиолог).
Ако препишете стандартите по медицина от Австрия, Чехия и Полша, то тогава в България ще останат не повече от 40-50 болница за активно лечение и още 100-на за долекуване! На толкова постоянно пребиваващи в България граждани толкова! Да, ама какво ще правим със структури като МВР, Правителствена и ИСУл,а?!
Ако искате може да разпишете стандарти без анестезиолози в операционните.