burevestnik.bg - Мобилна версия


Андрей Марков: Налагането на лимити в болниците води до катастрофа

Андрей Марков: Налагането на лимити в болниците води до катастрофа

Новият Рамков договор вероятно ще доведе до по-голяма стабилност в системата, но като цяло  не до особено голяма. Дори да има относителна стабилност, проблемите остават. Това коментира пред Zdrave.net председателят на Българската болнична асоциация Андрей Марков.

Сред основните проблеми в сектора той посочи неразплатената надлимитна дейност, както и неразвиването на клиничните пътеки в посока диагностично свързани групи. Въвеждането на ДСГ според него ще подобри контрола в системата. „Клиничните пътеки са изчерпани в много голяма степен като модел на финансиране. Те свършиха своята работа и продължават да го правят. Без клинични пътеки и подобна система, която означава, че се заплаща за извършена работа, ние работехме в други условия - в социалистическото здравеопазване. Ако искаме промяна обаче, вариантите са два – или връщане назад, или движение напред в това, което сме започнали, тоест една гъвкава система, при която парите следват пациента и при която той има право да решава къде и при кого да се лекува”, коментира Марков.

Според него администрирането на системата и най-вече налаганите лимити ограничават този избор. „В момента скандалите, свързани с това, че болница Х ще получи определен лимит, продължават. Уреждането на лимитите в болниците ни води до катастрофа, тоест неестественият път на движение на средствата при пациентите, уреждането, администрирането, лимитирането е проблемът”, заяви още той.

„Когато се подпише един Рамков договор, има относителна стабилност, но като цяло ние имаме тежък проблем и всички – лекари, пациенти и общество очакваме промяна на финансовата система, за да може тя да заработи по-добре”, посочи още Марков.

Председателят на ББА подчерта, че този въпрос изисква консенсус и липса на политизиране. „Лошото е, че политиците винаги играят някакви двойни и тройни игри, само и само да могат да си разменят удари и реплики, а от това страда цялото общество. Ако те успеят да разберат, че е нужен консенсус в поне една от обществените сфери, това ще помогне на всички, включително на тях самите, защото те са временно в политиката”, коментира той.

„Промяната е наложителна и колкото по-скоро стане факт, толкова по-добре”, отбеляза той. В тази връзка Марков изтъкна, че в момента заради лошата организация на здравната система се губят човешки животи, млади хора, които напускат страната, както и трудоспособно население.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   y#4t

User Avatar Гост 28.02.2018 12:38:41

Твоята болница като чеше нон-стоп ПЕТ-скенери за щяло и нещяло, как без лимити бре, другарю?

User Avatar Компетентен 28.02.2018 11:10:13

Лимити ще има, при 350 болници и 8 % вноска няма как да няма лимити. Изходът е 200 болници да работят с касата. Палячото на снимката разбира това отлично,но артикулира само половината истина

User Avatar Гост 28.02.2018 12:14:43

Прав си. болниците за активно лечение са около 260. Над 60 са в реален фалит. Незабавно да се обяват в несъстоятелност вместо да продължават да трупат дългове.

User Avatar Elf 28.02.2018 10:22:17

Limitite na vsiako nivo vodiat do ,,katastrofa,,-t.e SMARTTA na pacienta.Koeto e i zelta na balgaroubiicite.Koito iska da raboti s tezi moralmi merki -raboti v BG .Koito ne e zabravil kakvo sa moralni orientiri-bega ili raboti drugo.

Още от Новини