burevestnik.bg - Мобилна версия


Антибиотичната резистентност във фокуса на внимание на специалистите

400 учени се събират на 10-ия Балкански конгрес по микробиология

Антибиотичната резистентност във фокуса на внимание на специалистите

400 учени от всички клонове на микробиологията ще се съберат на 10-ия юбилеен Балкански конгрес по микробиология, който ще се проведе между 16-ти и 18-ти ноември в София. Подробности за форума бяха дадени на пресконференция от председателя на Българското микробиологично дружество академик Ангел Гълъбов и негови колеги.

„Идеята на конгреса е да стимулира микробиологията в района“, отбеляза акад. Гълъбов. Той подчерта, че интересът към форума е рекорден, като се очаква да бъдат представени над 400 доклада. Лектори на форума ще са специалисти от Франция, Португалия, Турция и други страни.

На конгреса ще бъдат обсъдени различни теми, засягащи медицинската, ветеринарна, растителната и промишлена микробиология, вирусологията, инфекциозната имунология и паразитологията и други. Особено внимание ще се обърне и на нарастващата заплаха от антибиотичната резистентност, както и на разработването на нови антимикробни средства. Конгресът ще включи и обучение на младите микробиолози за новите методи за лечение на инфекциозни заболявания. 

По време на пресконференцията бяха изнесени и някои данни, свързани с различни заболявания у нас. Специалистите посочиха, че страната ни е на първо място сред европейските държави по разпространение на трихинелоза.

В страната ни има и пет много сериозни зоонози, които причиняват огромни загуби за икономиката ни. Сред тях са бруцелоза, нодуларен дерматит, син език и други, предупредиха специалистите, като посочиха, че този проблем ще бъде обсъден на среща с министъра на земеделието и храните.

Академик Гълъбов коментира и новата безинтеференова терапия за лечение на хепатит С, посочвайки, че по отношение на нея у нас цари „абсолютен оптимизъм“, включително и сред гастроентеролозите. Той разказа, че въпросът с приложението й е бил обсъждан по време на проведения миналата година европейски конгрес по вирусология в Хамбург, като поясни, че различни експерти, взели участие в него, са били единодушни, чек към този тип лечение трябва да се действа предпазливо. Гълъбов подчерта, че терапията лекува до 95% от формите на хепатит С, но посочи, че трябва да се действа много внимателно в индикациите за приложение, за да не се развият резистентни форми на заболяването. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   CmfW

Още от Новини