Предстоят фалити на аптеки заради високите цени на тока. За това предупреди председателят на Националната аптечна камара (НАК) маг. фарм. Антон Вълев пред БНР. Той поясни, че тъй като цените на лекарствата са държавно регулирани и имат таван, драстично увеличените разходи за енергия не могат да се калкулират.
„Ако сме един свободен бизнес, какъвто аптечният бранш не сме, ние бихме могли да калкулираме повишението на цената в цената на крайния продукт. При лекарствата не можем да го направим, а това означава, че трябва да свием нещо. Какво ще свием? Ще започнем да свиваме заплатите и в един момент някои от нас ще окапят“, обрисува ситуацията Антон Вълев. Той сподели впечатленията си, че на практика никой не издава рецепти за пациенти с COVID.
„Режимът е така направен, че почти никой не иска да се занимава с това. Продължава една резистентност при лекарите да се виждат с пациентите. Така че, странно е как лекар може да изпише лекарство за пациент, когото не е виждал“, допълни Вълев.
Той бе категоричен, че не може всеки пациент да бъде лекуван по един протокол и да има три лекарства, които се предлагат на всички.
Председателят на НАК засегна и темата за недостига на лекарства.
Периодично, в края на една календарна година и в началото на следващата, имаме недостиг на определени лекарства, което в повечето случаи се дължи на неадекватно планиране от страна на медицинските представителства на фирмите, изрази мнение той.
Споделяйки наблюдения от практиката си, Антон Вълев обясни, че в много случаи пациентите се фокусират точно върху една опаковка и решават, че това е само и единственото лекарство и няма нищо друго, което да го замени.
„На помощ трябва да дойдат фармацевтите, най-вече законодателството, което да легализира открай време исканата от нас ситуация, в която при наличие на генеричен заместител фармацевтът да може да отпусне това лекарство, което ще свърши работа, а не конкретното търговско наименование, което и изписано от лекаря“, каза фармацевтът.
Той призова да спрем да се кланяме на конкретни търговски марки. По думите му, има лобистки текст в една от наредбите, който сега възпрепятства този процес.
На пазара има достатъчно генерични заместители, категоричен бе фармацевтът.
Той коментира и недостига на препарата пулмикорт, като изрази мнение, че заради пандемията е започнало масово изписване и за възрастни, извън индикацията за деца и недоносени бебета, което е довело до липси. Антон Вълев призна, че и към момента има дефицит на антикоагуланти, тъй като основните количества се насочват към болниците, и за свободния пазар остават твърде малко.
Свръхпредписването на антибиотици вече отминава - това, по думите му, е било „един период на истерия“, който вече е преодолян.
Коментари по темата
АПТЕКАРИТЕ СТАНАХА МИЛИОНЕРИ, А НЯКОИ ДАЖЕ И МИЛИАРДЕРИ!!!! КАКВО СА СЕ РАЗРЕВАЛИ? НИЩО НЕ ГИ СЪБАРЯ! ПРЕВЗЕХА ВЕЧЕ И МЗ, НАЗНАЧИХА СИ И ЗДРАВЕН МИНИСТЪР - СЕРБЕЗОВИЦА! ДЪРЖАТ В РЪЦЕТЕ СИ ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА!
АПТЕКАРИТЕ НЕ СА МЕДИЦИНСКИ СПЕЦИАЛИСТИ, А СА ПРОСТИ ПРОДАВАЧИ И ТРЯБВА СТРИКТНО, ТОЧНО И БЕЗ СВОЕВОЛИЯ ДА ИЗПЪЛНЯВАТ ЛЕКАРСКИТЕ ПРЕДПИСАНИЯ, КОИТО НЕ СЛУЧАЙНО СЕ ИЗПИСВАТ В РЕЦЕПТАТА В ЗАПОВЕДНА ФОРМА - Rp/Вземи!/, D/Дай!/, S/Означи!/. АПТЕКИТЕ ПРЕСТЪПНО СА ПРЕВЪРНАТИ В АМБУЛАТОРИИ, КЪДЕТО ПРЕСТЪПНО ДОКТОРУВАТ ВСЯКАКВИ НЕГРАМОТНИЦИ, ДАЖЕ ХВАНАТИ ОТ УЛИЦАТА! В БЕЛИТЕ ДЪРЖАВИ ЗА ТОВА СЕ ОТНЕМАТ ЛИЦЕНЗИ И СЛЕДВАТ ЗАТВАРЯНЕ И ЗАТВОР ЗА УМИШЛЕНО УВРЕЖДАНЕ ЗДРАВЕТО НА ХОРАТА. В БУЛГАРИСТАН АПТЕКАРИТЕ СА СЕ БЕЗНАКАЗАНО РАЗБЕСНЕЛИ/ ПРЕВЗЕХА ДОРИ МЗ/, САМОНАБЕДИХА СЕ ЗА "МЕДИЦИНСКИ СПЕЦИАЛИСТИ" ПО-ВЕЛИКИ И ОТ ДОКТОРИТЕ, А ИМПОТЕНТНИЯТ ЛЕКАРСКИ СЪЮЗ НЕ СМЕЕ ДА ГЪКНЕ!
Да пази господ!
Да питам каква е разликата между 24-те Мегформина които НЗОК плаща /освен в цената , като най-скъпия е преобладаващ и има разбира достатъчно печалба и за конгреси и за ексдкурзии/? Ти май не правиш разлика между аналози с едно и също активно вещество /и като количество и форма/ и различно активно вещество - което по същество е различно вещесдтво. Тук е вярното - лекаря трябва да прецени кое лекарство/молекула де предпише , а когато държавата плаща - да може от всички продукти съдържащи тази молекула да се избира най-евтиното , защото щом са на пазара с разрешение от ИАЛ , разлика няма.
Сам отговаряш на въпроса си. Да има разбира достатъчно печалба и за конгреси и за екскурзии на тези, които го предписват! Цялата работа е аз ти давам, ти ми връщаш.
Че тез да не пекат и варят илачите, та да харчат ток толкова!? Консумацията им е като при лекарските практики и лечебни заведения - за осветление, компютри и отопление.
Може да копаят биткойни, успоредно, знаеш ли? ХА ХА ХА ХА
Защо аптекарите искат винаги да си пробутат техните “генерици” от които получават най-голяма печалба? Лекарят е този който преценява точно какъв медикамент трябва да получи пациента му, защото извършва клинично наблюдение на същия и установява ефекта на медикамента върху пациента с обективни методи.