burevestnik.bg - Мобилна версия


Апаратура нареди УМБАЛ „Св. Иван Рилски” в топ 4 на центровете по епилепсия в света

С нея болницата става един от малкото изцяло оборудвани центрове в света за заболяването

Апаратура нареди УМБАЛ „Св. Иван Рилски” в топ 4 на центровете по епилепсия в света

Най-трудните за диагностициране и най-тежките за лечение случаи на епилепсия ще могат да бъдат прецизирани с помощта на нова, изключително модерна и авангардна апаратура, с която разполагат много малко центрове в света - в САЩ, Германия и Франция. Тя бе представена днес в столичната УМБАЛ „Св.Иван Рилски“.

Лечебното заведение я получава като дарение от Българската Коледа, обясни неврорентгенологът д-р Марин Пенков, ръководител на Отделението по образна диагностика. По думите му, дарената апаратура извежда на качествено ново ниво диагностичния процес, защото съчетава в себе си възможностите на електгроенцефалографията (ЕЕГ), sдреномагнитния резонанс (ЯМР) и функционалния ядрено-магнетин резонанс (фЯМР).

„Това е един безценен метод, особено при деца, при които се търси максимално щадящ подход. Особено в случаите, в които нашите въпроси около точния вид на епилепсията и локацията на огнището остават без отговор въпреки усилията ни да изследваме детето с достъпните ни до този момент методи“, посочи детският невролог доц. Петя Димова.

„Очакванията ми са да се увеличи броя на пациентите, които благодарение на този метод, ще бъдат диагностицирани възможно най-точно и това ще отвори пред тях възможността за хирургична интервенция“, обясни доц. Красимир Минкин, ръководител не Референтния център по епилептична хирургия в болницата. Той поясни, че за близо 10-ти години откакто центърът съществува, в него за изследвани хиляди пациенти, но едва 300 са били подложени на оперативно лечение.

Диагностиката с новата апаратура е свръхпрецизна, тя дава възможност за абсолютно точно определяне на епилептогенното огнище и неговото разположение спрямо жизнено важни центрове в главния мозък, единодушни бяха неврохирурзите от УМБАЛ „Св.Иван Рилски“. По думите на доц. Минкин това дава увереност и свобода на хирурга, който има пред себе си максимално ясна картина на мозъка на пациента.

„Само родители, които се грижат за дете, болно от епилепсия  могат да оценят възможностите, които се откриват за десетки деца, а и възрастни с това заболяване“, сподели пред Zdrave.net Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия. Тя бе категорична, че при наличието на тази техника значително ще се скъси времето за точна диагноза, което е особено важно за най-малките деца, а и за по-големите, особено за онези, които са с медикаментозно резистентна епилепсия – неподдаваща се на лекарствено лечение. Веска Събева припомни, че вратите на лечебното заведение са широко отворени за всички, които се нуждаят от консултация и лечение, това, с което обаче никой не може да се пребори е стигмата в обществото към тези деца и към семействата им.

„Има случаи, при които родители предпочитат сами да закупуват лекарствата на детето, а не да ползват възможностите по Здравна каса, за да не бъде детето регистрирано и заболяването му да остане в пълна тайна“, допълни тя и призова хората да преодолеят предразсъдъците и при най-малкото съмнение за епилепсия да потърсят специалист с компетентност в тази област.

Очакванията на лекарите от УМБАЛ „Св.Иван Рилски“ са към новия метод да проявят интерес и пациенти от други страни – например Сърбия, Румъния, Македония и др. Те вече имат опит с  лечение на деца от Армения, благодарение на съвместната работа с колеги невролози от Ереван.      

               


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   kL$x

Още от Новини