burevestnik.bg - Мобилна версия


Заради софтуерни проблеми, водещи до финансови загуби

Аптеките в благоевградско пред стачка и прекратяване на договорите с НЗОК

Аптеките в благоевградско пред стачка и прекратяване на договорите с НЗОК

Аптеките в Благоевградска област са готови за ефективни стачни действия заради проблеми в търговията на дребно с лекарствени продукти. Това съобщи заместник-председателят на Управителния съвет на Регионална Фармацевтична колегия – Благоевград д-р Константин Качулев, цитиран от БТА.

От колегията посочват, че при ескалиране на напрежението съществува реална опасност аптеките да прекратят своите договори с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и населени места да останат без обслужване по НЗОК. Това ще рефлектира директно върху лекарствоснабдяването на пациенти, допълват оттам.

Сред проблемите, които искат незабавни мерки от компетентните институции, от РФК – Благоевград посочват, че по време на издаването на междинни отчети за изпълнените рецепти от аптеките към НЗОК се установява софтуерен проблем, който рефлектира върху финансовото здраве на аптеките. Това означава, че НЗОК спира плащането по определени рецепти. В софтуерите на аптеките обаче не се забелязват проблеми и грешки при изпълнението на рецептите, обясняват от колегията. За периода от 1 до 15 април подадените данни за отпадане на рецепти от аптеките са на стойност десетки хиляди лева. Върху блокираните суми от НЗОК, аптеките в областта дължат и данък върху добавената стойност (ДДС), който е общо около 10 000 лева.

От колегията казват, че тази система е за управление на бизнес процеси по снабдяване на големите фармацевтични компании, но не и за проследяване на фалшифицирани лекарства. По думите на Качулев такива не са установени на територията на страната- нито преди въвеждането на системата, нито след това.

От РФК – Благоевград казват, че в последните няколко месеца са зачестили и случаите на глоби от Специализирана електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА), които са в размер от 15 000 до 25 000 лева. Това поставя аптеките във финансов нокаут и удря по тяхното реноме, казват от колегията.

Фармацевтите настояват за мерки и коригиране на грешните данни, постъпващи от Българската организация за валидиране на лекарства (БОВЛ) в НЗОК, след като Националната задрвноинформационна система (НЗИС) издава национален референтен номер (НРН) на отпускане след преминаване на всички контроли. Искането им е компетентните лица да извършат съответните проверки за всички сторнирани рецепти вследствие на грешно подадена информация от БОВЛ към НЗОК, за всички аптеки на територията на област Благоевград.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   y%*Q

User Avatar Гост 28.04.2024 22:25:05

Бай Ганя си сака никой да не му пречи да си щипва от общата пара. Как някой се опита да му секне кранчето и се почва със заплахите. Айде скъсайте договорите, та да видим

User Avatar Гост 28.04.2024 17:50:47

Склонна съм да хвана бас, че никакво разтрогване на Договорите с НЗОК няма да има.

Още от Новини