burevestnik.bg - Мобилна версия


Министър Ананиев:

Аптечната карта не води до намеса в свободната конкурентна среда

Аптечната карта не води до намеса в свободната конкурентна среда

„В проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина се предвижда пакет от нормативни промени, които следва да доведат до по-оптимален достъп на гражданите до лекарствени продукти чрез създаване на Национална аптечна карта. Основната цел на реализирането ѝ е да се определят потребностите на населението от достъп до лекарствени продукти, осигурявани от аптеки и да се идентифицират областите, общините и населените места с недостиг от аптеки“. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от БСП Дора Янкова относно подобряване на достъпа до аптеки и подобряване на фармацевтичната грижа по време на днешния парламентарен контрол.

„С изготвянето на Национална аптечна карта вземайки предвид териториално разпределение на аптеките в страната, разпределението им според демографската структура на населението и според дейностите, които те извършват, ще се даде възможност да се онагледи наличния към настоящия момент достъп до фармацевтична грижа и да се идентифицират областите, в които тази грижа е недостатъчна. Наред с това ще се извърши оценка и на потребностите от магистър-фармацевти и помощник фармацевти, които работят в аптеките и съпоставка с наличните медицински специалисти в тази област. Когато въз основа на Национална аптечна карта се установи недостиг от аптеки и дейности, които те извършват, ще се прилагат мерки за стимулиране на осигуряването на лекарствени продукти като в такива населени места ще могат да осъществяват дейност на втори или следващ адрес аптеки, получили разрешение за търговия на дребно с лекарствени продукти“, уточни министърът.

Целта е да се стимулират действащите аптеки да разширят своята дейност в населени места, в които има недостиг от аптеки. По думите му разкриването на втори и следващ адрес на аптека ще изисква по-малки инвестиции и по-малко разходи за аптеките, тъй като административната процедура за разкриването му е максимално улеснена, разходите на администрацията ще са много ниски, съответно и таксите за услугата ще бъдат минимални. „Няма да се изисква на втория/следващия адрес да работят магистър-фармацевти на пълен работен ден, а ще се допуска работното време да бъде не по-малко от два дни седмично по 4 часа“, каза министър Ананиев. Той беше категоричен, че предложените промени не водят до намеса в свободната конкурентна среда и не създават административни ограничения.

„Ние не чакаме окончателното приемане на закона в НС и в момента работим по аптечната карта, така че тя ще бъде финализирана веднага след приемането на закона“, допълни министърът.

В отговор на уточняващ въпрос на Дора Янкова за липсващите денонощни аптеки, министър Кирил Ананиев заяви, че между първо и второ четене на законопроекта дебатите как могат да бъдат реализира те, трябва да продължат. „БФС изразиха много сериозни притеснения, най-вече по отношение на човешкия ресурс, аз обаче имам резерви към тяхното становище. Предстои дебат по отношение на точно този въпрос и призовавам всички политически сили да се включат в него“, каза министър Ананиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   KstF

Още от Новини