Средствата в Касата никога не са достатъчни, но това е въпрос по-скоро на оптимизация, отколкото на допълнително финансиране на системата. Когато говорим за увеличаване на цената на клиничната пътека за лечение на COVID, това е стъпка в правилната посока. Понеже тази клинична пътека служи за лечение и на други заболявания към момента, за това заболяване са нужни тези пари. Това каза здравният икономист Аркади Шарков пред БНТ по повод увеличението на средствата за лечение на коронавируса в болница, които от 1 август ще станат 1200 лв., вместо досегашните 618 лв.
Той подчерта, че в момента лечебните заведения получават 85% от средномесечните стойности за дейността си, но макар да имат вече право на планов прием, заради притесненията на пациентите от вируса, много от болниците не могат да достигна лимита си. „Предстои да се прояви друг проблем - някои болници ще надхвърлят лимита и ако тази дейност не им бъде заплатена, те ще изпаднат отново в лошо финансово състояние“, каза Шарков.
По думите му най-пострадали от епидемията и невъзможността да приемат пациенти са общинските болници. „Преходите им са намалели средно с 12% спрямо миналата година. Следват държавните, чиито приходи са намалели с около 10% и частните, чиито приходи са намалели с 8%. Важно е да кажем, че всички болници, независимо от тяхната собственост, участват солидарно в борбата с COVID“, каза Шарков.
Той припомни, че още в самото начало на епидемията, частните болници са заявили своята готовност и приемаха пациенти с коронавирус. „В системата на здравеопазването всички са скачени съдове, които се подпомагат един друг“, обясни здравният икономист.
Коментари по темата
б ///...///<>?.ии и наглостта спрямо колегите от държавните болници
ТОЯ Е ПО КУХ ИЛИ ПО - ДОБРЕ ПЛАТЕН ОТ МЕНЕ В 2 ИЛИ ПОВЕЧЕ ПЪТИ
Шарков, кой ти плати, та завъртя друга плоча?
Стига сега. Малко ли и от тях имаше и заразени медици и пациенти. Спор няма, че масово беше в Пирогов, Вма и александровска, ама нека не отричаме на общи основания.
Важно е че частните болници учасват само на думи.
Ами и те повечето хоспитализирани са само на думи.
Исках да кажа осигурени повече на думи.