burevestnik.bg - Мобилна версия


Аркади Шарков: Промяната в модела на клиничните пътеки ще ги направи по-гъвкави

Аркади Шарков: Промяната в модела на клиничните пътеки ще ги направи по-гъвкави

Министерството на здравеопазването ще представи проект за надграждане на модела на клиничните пътеки, с който те ще станат по-гъвкави по отношение на тежестта на заболяването. Това каза здравният икономист и съветник на министъра на здравеопазването Аркади Шарков пред Bloomberg TV Bulgaria.

„Желанието е до края на 2023 г. да има готовност проектът да бъде готов, за да бъде обсъден с представителите на лекарското съсловие и лечебните заведения. Промените ще са в подкрепа на болниците, които извършват по-сложни операции и процедури, и такива, които се опитват да развият подобна експертиза и да подобрят услугите си“, уточни Шарков.

Приоритетите на министерството са превенция, профилактика и скрининг, които са в основата на Здравната стратегия, която предстои да бъде одобрена, и антираковия план, които са ключови за справяне с хроничните незаразни заболявания. Другият приоритет е справяне с недостига на лекарствата, както и създаване на стратегия за здравеопазване.

„Всяко едно правителство до момента искаше да сменя модела на здравно осигуряване, резки промени. Такива промени във времена на евентуална стагфлация и политическа несигурност, в която продължаваме да се намираме, нищо че има редовно правителство, са по-скоро с негативен знак, когато говорим за устойчивост на системата“, каза още Аркади Шарков.

По думите му надграждането на модела на клиничните пътеки ще спомогне и за привличането и задържането на практикуващи лекари. Предстои нова промяна в Наредбата за специализациите, чрез която ще стане възможно да се осигури държавна помощ за запълване на дефицитни специалности. По отношение на заплащането и образованието на медицинските сестри Шарков каза, че големите лечебни заведения в областните градове имат достатъчно приходи от клинични пътеки, за да осигурят сравнително добро заплащане.

„Има лечебни заведения като част от общинските болници, които изпитват трудности в тази посока, защото нямат приходи. Тук е част от по-комплексен анализ и подпомагане, както и нужда от оздравяване на лечебни заведения чрез консолидация. Макар да се обсъждат такива политики в момента, няма ясна отправна точка, към която да се завърши този процес“, каза Шарков.

В отговор на въпроси относно недостига на лекарства здравният икономист заяви, че пренареждането на пазара на ЕС за медикаменти е част от причината за дефицита им в мрежата в България. Легалният и нелегален реекспорт също оказва влияние, допълни Шарков. Той припомни, че МЗ е предложило за обществено обсъждане проект за изменение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, с който се предлага промяна в алгоритъма на изчисление на недостига на лекарствени продукти, като се вземат предвид 100% от необходимите количества за задоволяване на здравните потребности на населението за период от един месец, вместо досегашните 65%.

„ЕК в момента обмисля регулации по отношение на цените и достъпа на лекарства, като забранителни списъци за експорт, за да изгради стабилна верига на снабдяване, която да бъде имплементирана на централно и локално ниво“, каза Шарков.

По думите му са предприети мерки да няма недостиг на лекарства за респираторни заболявания и антибиотици през зимата.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   q@zY

User Avatar Плямпало 15.08.2023 22:14:19

Ами за няколко хилядарки на месец от МЗ все нещо трябва да изплямпа!смешник!!!!

User Avatar Гост 15.08.2023 21:10:38

Винаги много “умни” мисли, ракийка и нищо!

User Avatar Гост 15.08.2023 13:21:17

Аркадий Гайдар.... Многознайкото само отвлечени глупости с неясни формулировки са му на уста.

User Avatar аз 15.08.2023 11:45:15

Неуморен Аркадий.

User Avatar Хайде 15.08.2023 11:11:53

Всичко в екипа на Хинков и сие е в бъдеще време.... Е, хайде започнете да работите....

Още от Новини