Увеличението през 2008-2011 г. на цените на цигарите в България със 75% e довело до намаляване на консумацията с 37%, което е рекорд за Източна Европа, посочи д-р Константин Красовски, консултант на СЗО по въпросите на данъчните и акцизни политики относно тютюневите и свързаните с тях изделия по време Международна научно-практическа конференция на тема “Повишаване акцизите на тютюневите и свързаните с тях изделия и ограничаване на незаконната им търговия, като част от политиките за подобряване на общественото здраве в България”. Форумът се проведе в столицата с участието на лекари, икономисти, експерти по обществено здраве и представители на неправителствени организации под егидата на Българския офис на СЗО. Д-р Красовски определи политиката за данъчно облагане на тютюневите изделия като много успешна за общественото здраве.
България трябва да ратифицира Протокола за ограничаване на незаконната търговия с тютюневи изделия, защото е една от 6-те страни в ЕС, които все още не са подписали този важен документ. За това призова д-р Маша Гавраилова, старши експерт в „Коалиция за живот без тютюнев дим“. Тя бе категорична, че е необходимо да се създаде работна група, която да предложи стъпки в тази посока.
Според друг участник в дискусията - доц. Огнян Буюклиев от Икономическия институт на БАН е необходимо рязко повишение на размера на акциза - средно с около 50 ст. на кутия цигари, като се създаде механизъм, с който тези пари да се използват в подкрепа на общественото здраве.
В коментар по темата пред Zdrave.net икономистът Аркади Шарков определи идеята за увеличаване на акциза като несъстоятелна, защото според него това би довело до много сериозни негативни последици, една от които е увеличаване на незаконния внос на цигари и други тютюневи изделия. Той обори тезата, че подобна стъпка би довела до увеличаване на средствата за здраве и поясни, че група икономисти от ЕКИП подготвя експертен доклад, в който ще бъдат предложени конкретни стъпки за по-пълноценно оползотворяване средствата от акцизи за дейности от областта на общественото здраве.
Според Аркади Шарков е напълно възможно и при сегашното ниво на акциза върху тютюневи изделия и алкохол да се постигне много добър здравен резултат, стига обаче тези средства да се събират в отделен фонд, различен от НЗОК. Икономистът поясни, че трябва да бъдат разписани ясни механизми на изразходване на натрупания финансов ресурс за нуждите на превенцията и лечението на заболявания, свързани с тютюнопушенето. В доклада ще бъдат набелязани и конкретни стъпки за законодателни промени в тази посока, увери Аркади Шарков.
.
Коментари по темата
Пълен капут
Абе това момче Шарков,цяла година го чета и се чудя.Той нищо смислено не предложи .Коментарите му са недомислици.Предлагам на здраве-нет по-рядко да го публикува.
Не си давам Шарко! Това все едно да ни вземете Семашко, от едно време.
Не може така. Момчето квартален анализатор е забавление за всички във форума. Да живее ВИИ Карл Маркс и студентите едвам завършили с очевидно оскъдна проевропейска икономическа логика. Този ако стане здравен министър ще е просто младия Киро Ментата със същите последици
Доклада кои ще го спонсорира? Чичковците от тютюневите корпорации?
Сега или утре ще чуем от герберастите как лекарите сме окрали и акциза на цигарите, защото бил в НЗОК. А всъщпност от НЗОК крадат именно тези управляващите катуна, които се правят ,че вкарват пари в НЗОК. Виртуални пари, не и налични-нито има реални осигуровки от държавните чиновници, нито някой внася за пенсионерите ,нито някой внася за децата пари за здраве в НЗОК. Всичко се краде от мутрите на власт. Включително и този акциз.
"Стига обаче тези средства да се събират в отделен фонд, различен от НЗОК ", хайде още една финансова пирамида.