За да има повече акушерки у нас, е необходимо да се решат проблемите с дефицита на обществено доверие и признание. Нужно е също така да се приеме Стандартът по здравни грижи, представен от БАПЗГ в Министерството на здравеопазването, както и НЗОК да намери необходимия финансов ресурс за обезпечаване на дейностите в индивидуалните и групови акушерски практики в извънболничната помощ. Това се отбелязва в писмо до акушерките от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) по повод Деня на родилната помощ, който отбелязваме днес.
Ето и целия поздравителен адрес на Асоциацията, подписан от нейния председател Милка Василева:
СКЪПИ АКУШЕРКИ,
По традиция в първия месец на годината отбелязваме Вашия празник, който символизира триумфа на новия живот. С много любов, всеотдайност, висок професионализъм и екипна работа Вие посрещате новите граждани на България - Бъдещето на нашата Родина!
Живеем във време на дефицити и надежда за тяхното решаване. В направлението, в което работите в сферата на здравеопазването, са нужни повече акушерки, повече млади специалисти, по-добро заплащане на труда им, по-добри условия за работа, повече възможности за надграждащо обучение и кариерно развитие.
Към края на миналата година акушерките в България наброяваха 4 175, а на страната са нужни поне още толкова. В момента средната възраст на Добрите орисници у нас е 49 години като всяка четвърта акушерка е над 60-годишна възраст. 23% от акушерките са на възраст 50-59 години, а младите акушерки в диапазона 20-49 години са 52%. За да има повече кандидати за трудната и благословена акушерска професия, е необходимо да се решат гореспоменатите дефицити, включително и дефицитът на обществено доверие и признание. Необходимо е да се приеме и Стандартът по здравни грижи, който сме представили в Министерството на здравеопазването и очакваме да бъде обявен за обществена дискусия. Убедени сме, че неговото приемане на институционално ниво ще създаде предпоставки за подобряване на качеството и ефективността на здравните и акушерските грижи чрез научно обоснована нормативна база за анализ и оценка на извършваните дейности в интерес на пациентите. Ние все още не сме загубили надежда, че общият Стандарт по здравни грижи ще бъде приет и Националният професионален консултативен съвет на акушерките към Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи съвместно с Националния съвет по качество на БАПЗГ ще започнат да работят по специфичните стандарти за акушерски грижи в различните лечебни структури. Ние все още вярваме, че НЗОК ще намери необходимия финансов ресурс за обезпечаване на дейностите в индивидуалните и групови акушерски практики в извънболничната помощ, които ще гарантират повече възможности за здравна просвета, превенция, профилактика и акушерски грижи за жените във всички възрасти, за навременно семейно планиране, за по-дълготрайно консултиране на младите майки в грижата им за техните малки рожби. И тъй като в навечерието на празника припомняме нашите очаквания, бихме искали да припомним и една наша мечта - в България да се раждат повече бебета! И ние сме убедени, че това може да се случи с активното участие на българските акушерки, които се обучават в университетските структури в страната по най-високите световни стандарти и които не спират да надграждат знанията си през целия си професионален път.
Коментари по темата