Недостигът на лекарства в момента не се дължи на паралелен износ, а на висока заболеваемост, свръхпотребление и изкривяванията в лекарствената употреба у нас. Това заявяват в своя позиция от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) във връзка с продължаващия проблем с недостига на редица медикаменти у нас.
За да се компенсира недостатъчния внос на антибиотици и инхалаторни продукти за деца следва да се насърчи паралелната дистрибуция, а не да се ограничава, твърдят от Асоциацията. От там посочват, че в момента доставките на аугментин и вентолин солуцио у нас са и благодарение на паралелен внос.
С промяната в алгоритъма на СЕСПА нито ще се осигурят повече суспензии, нито ще се решат проблемите на лекарствоснабдяването, смятат от БАРПТЛ. СЕСПА наблюдава около 4000 лекарства от Позитивния лекарствен списък от началото на функционирането си, а недостигът в момента не засяга нито едно от тях, отбелязват от там и допълват, че законовият праг от 65% е свързан с логистиката на процесите и прибързаната му промяна му би нарушила баланса в лекарствоснабдяването.
Според тях за да се реши проблемът е необходимо насърчаване на паралелния внос, възможност за бърз внос от търговците на едро и намаляване на административната тежест върху паралелните вносители. „Такива мерки и до момента не са предприети, а са изцяло в прерогативите на изпълнителната власт, тъй като касаят промени в поднормативната рамка“, подчертават от Асоциацията.
„Административните бариери пред паралелния внос са огромни. Законът и до днес определя 90 дни срок едно лекарство да получи разрешение за употреба от паралелен внос и 30 дни за да му бъде разрешена цена – тоест минимум 120 дни, за да стигне до пациента. На практика обаче може да отнеме 10-12 месеца поради тромави и недалновидни процедури. Призовавахме и продължаваме да предлагаме при установен по ЗЛПХМ недостиг да започва моментална процедура, без да се изчаква отговор от агенцията на държавата, от която ще се извърши внос, преминаване на регистрационен режим за утвърждаване на цената на лекарството и възможност пациентите да го получат с определения процент реимбурсация в аптеката“, се казва в позицията на паралелните търговци с лекарства.
„Динамиката и обхватът на лекарствоснабдяването са много мащабни и изискват проактивност от страна на институциите и предписващите специалисти. В първия случай – за насърчаване на вътреобщностни доставки на лекарства в дефицит и бързия паралелен внос, а във втория – за своевременно информиране на пациентите и насочване към налична терапия“, завършва позицията на БАРПТЛ.
С цялата позиция на Асоциацията можете да се запознаете тук.
Коментари по темата
Какво мисли АРФАРМ по въпроса ?
Мислят как да си умножат печалбите.