По същество предложените нови текстове в Закона за лекарствата, засягащи паралелния износ, не са принципно различни от тези, които през 2015 г. конституционният съд обяви за несъответстващи на Основния закон и правото на свободна инициатива. Това се казва в становище на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.
Според асоциацията законопроектът не защитава обществения интерес от евентуален недостиг на лекарства и противоречи на българското и европейско право, нарушавайки принципите на Конституцията.
Предложеният механизъм за ограничаване на свободното движение на голям брой лекарствени продукти противоречи на практиката на ЕК, което се потвърждава от скорошната й позиция срещу ограниченията на износа в Словакия и Португалия, посочват от там.
С промените се създават „ограничителен списък“ и „списък с наблюдавани лекарствени продукти“, без определяне на конкретни и измерими критерии за включването на лекарствени продукти в него, а предложените дефиниции за липса и недостиг са формални и неизмерими, смятат от БАРПТЛ. От асоциацията отбелязват също така, че няма точно разписана методология как се действа при липса на лекарствен продукт от пазара, а фактът, че не са описани критерии как ще се изключват лекарства от списъка, говори за постоянно действащо ограничение върху свободната търговия и съответно непропорционалност на въведената регулация.
Новите текстове също така въвеждат индивидуално ограничение за износ, което представлява непропорционално ограничение на износа, според Европейските разпоредби и практиката на Европейския съд за тяхното прилагане, както и в аргументите на Конституционният съд от 2015 г., освен това няма механизъм за проверка на обективността на постъпилите сигнали за недостиг, изреждат още от асоциацията.
„БАРПТЛ изцяло подкрепя инициативата на българските институции да продължат положителната практика, която беше въведена от началото на годината за съвместни проверки на Изпълнителната агенция по лекарствата, Националната здравноосигурителна каса, Националната агенция по приходите и Агенция „Митници“ за търговията с дефицитни лекарства и срещу нерагламентирания износ.
Както многократно сме призовавали, обективното решение на въпросите с липсата и недостига на лекарства е свързано с изграждането на електронна информационна система, обхващаща всички звена от сложната доставна верига на фармацевтичния пазар, а именно – притежатели на разрешение за употреба, търговци на едро и търговци на дребно. По този начин в центъра на законодателната инициатива се поставя достъпа до лекарствени продукти на пациентите и управлението на техния недостиг, а не паралелният износ сам по себе си“, посочват от там, като припомнят, че паралелната търговия е напълно легитимна дейност, носеща по думите им редица ползи на национално и общоевропейско ниво като уеднаквяване на цените, достъп до иновативна терапия, набавяне на лекарства липсващи на националния пазар и други, от които следва да се възползва и нашата страна.
Коментари по темата
Много е сладко да изнасяш лекарства. При 500 милиона износ и 20% печалба( а тя е повече) ще може да заделиш лев да си купиш и политици. То вече като си Марешки, Стинг, Софарма и сие вече и без това си имаш купени. А че оставяш някакви пациенти без лекарства няма какво да ти пука. Въпроса е ние защо го позволяваме.