burevestnik.bg - Мобилна версия


БЛС: Не е ясно откъде ще дойдат парите за увеличаване заплатите в сектора

„В колективния трудов договор, подписан в сферата на здравеопазването, се посочва не увеличаване на работните заплати, а увеличаване на минималните осигурителни прагове. На практика това означава само едно: гарантирано увеличаване на приходите в държавата от завишените осигуровки – личните и тези, на работодатели, изчислени върху по-високия осигурителен праг.“ Това заяви зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Галинка Павлова във връзка с подписването на колективния трудов договор в сектора, подписан в понеделник.

„Самите лечебни заведения в повечето случаи, ако нямат достатъчен финансов ресурс – тези, които се финансират от здравната каса, не биха могли да увеличат заплатите на хората и най-вероятно тези възнаграждения ще останат същите. Дори имаме съмнения, че по този начин, когато повече средства отиват за осигуровки, ще остане реално по-малка сума за възнаграждения и сигурно ще се стигне не до увеличаване, а до намаляване на заплатите, съкращения, повече дългове на лечебните заведения, а за някои от тях – и до фалит“, коментира д-р Павлова, цитирана от радио Пловдив.

По думите й, БЛС приветства желанието да бъдат увеличени възнагражденията на медицинските специалисти – лекари, акушери, лаборанти, сестри, но цифрите, които са изнесени в публичното пространство, са единствено пожелателни. Увеличението е възможно само за лечебните заведения на бюджетна издръжка, а за финансираните от здравната каса увеличението не може да се случи, смята тя.

„Нереално е“. Така пък коментира подписаното председателят на съсловната организация д-р Венцислав Грозев пред bTV. Според него увеличението може да доведе до фалити на лечебни заведения. Съсловната организация приветства увеличението на минималните прагове с 15 до 30%, но според нея МЗ не е осигурило парите, а болниците са потънали в дългове.

От МЗ пък отговориха, че парите за по-високи заплати ще дойдат по няколко направления – от НЗОК, която тази година има с 230 млн. лв. повече за болнична помощ, както и от това, че ще се осигури възможност болниците да купуват лекарствата с до 20% по-евтино.

„Държавата плаща повече. НЗОК плаща повече. Чрез централизираната обществена поръчка за лекарствата снижаваме разхода за лечебните заведения. Това означава, че могат да бъдат отделени пари за колегите, които работят в тези лечебни заведения“, заяви зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   96cz

Още от Новини