burevestnik.bg - Мобилна версия


БЛС иска отваряне на резерва на касата

След тревожни сигнали, подадени от районни лекарски колегии за намалени бюджети на болниците за април-юни 2017 г., Български лекарски съюз организира спешна работна среща на 25 април с представители на НЗОК, съобщават от там.

Съсловната организация изрази категорично несъгласие относно неяснотата при разпределение на бюджетите от РЗОК към лечебни заведение за болнична помощ. Ръководството на БЛС настоя текстовете от НРД 2017, касаещи болнична помощ да се следват стриктно и при неясноти, НЗОК да предприема мерки за своевременното им разясняване, информират от БЛС. 

В отговор на това от НЗОК обяснили, че от месец април лечебните заведения за болнична помощ ще разполагат със средномесечно 133,240 млн. лв. Допълнителното увеличение на бюджетите на болниците ще дойде от възможността за надвишаване на месечната дейност с 3% (три на сто), според чл. 333 от НРД 2017.

„Съгласно индивидуалните договори за болнична помощ, изпълнителят може да надвишава дейността ежемесечно до 3% (три на сто) спрямо определените месечни стойности. Това гарантира, че лечебните заведения ще могат да поискат до 3% върху стойността на бюджета си за месеца и касата е длъжна да им го плати“, посочват от лекарския съюз.

„Резервът от 3%, който лечебните заведения могат да ползват, не е включен в първоначалните разчети, той ще се появи след  като те отчетат дейността си“, обяснили пък от НЗОК.

„Български лекарски съюз винаги се е стремял да защитава интересите на лекарите и да им осигури адекватни условия на труд. В конкретната ситуация е важно всички да бъдат ясно информирани, за да няма подобни недоразумения“, заяви председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев. „В приложението за дейностите, подлежащи на 100% централизирано плащане от НЗОК, са заложени такива, чийто обем не може да прогнозираме - хемодиализа, раждане, онкология, интензивни грижи, неонатология и др. Това означава, че ако същите се надвишат прекалено, релативно ще се намалят парите за другите медицински дейности“, заяви д-р Грозев.

„Не е нормално при 134,5 млн. лв. средномесечно, платени за болнична помощ за 2016 г. да се окаже недостатъчна сумата от 137, 240 млн. лв. средномесечно, постигната с максималното увеличение от 3%. Наличието на нови структури и дейности, известни на Министерство на здравеопазването и НЗОК към 31.12.2016 г., не би трябвало да е фактор, който да доведе до намаляване на тримесечните бюджети“, допълни председателят на БЛС.

БЛС винаги е твърдял, че бюджетът на НЗОК се планува с дефицит и във връзка с това, ръководството на съсловната организация ще предприеме мерки за актуализацията му, чрез отваряне резерва на НЗОК, за да се предотврати финансово изнемогване на системата, казват още от съсловната организация.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   1XEe

Още от Новини