При преговорите по Националния рамков договор за 2019 г. Българският лекарски съюз ще поиска да се елиминират компенсаторните механизми по пера, т.е. да се премахне възможността за преместване на средства от параграф на параграф. Освен това от БЛС ще настояват прогнозните бюджети на болниците да бъдат годишни, а не на тримесечие, както е сега. В доплънение е откроена идеята НРД отново да влиза в сила от 1-ви януари, за да бъде уеднаквен с държавното бюджетното разпределение. Това съобщават от съсловната организация след провеждането на национален съвет.
Във връзка с предложенията на министъра на здравеопазването за реформа в здравноосигурителния модел, Националния съвет на БЛС взе решение да се сформира работна група от 9 души, която да подготви принципни предложения за промяна в здравното осигуряване, за да може неяснотите по двата модела да бъдат максимално изчистени. Работната група ще заседава регулярно и поетапно ще бъдат разглеждани всички възможни постановки на двете предложения за промени в здравния модел, а след това БЛС ще вземе решение за оптимизирано прилагане на промени, което ще бъде дискутирано на извънреден събор на съсловната организация, гласи друго от решенията.
На националния съвет е било обсъдено и създаването на Обществен консултативен съвет към УС на съсловната организация, като целта му е да се възстанови връзката между лекаря и обществото. „Съветът ще бъде по-скоро прозорец за света към нас и едновременно ще е врата, през която ние ще споделяме болките си”, поясни председателят на БЛС д-р Иван Маджаров и обеща да привлече в новия консултативен орган хора с активна гражданска позиция, които са готови обективно да споделят своите виждания и злободневни обществени проблеми. Участието в тази нова структура няма да се заплаща и тя няма да разполага с правомощия да коригира решенията на съсловната организация, нито да влиза в ролята на ментор.
Председателят на Акредитационния съвет проф. Борислав Китов изложи идеята за разширяване на проекта на БЛС за подпомагане на млади лекари. Според новата концепция на съюза занапред ще бъдат финансирани и научни проекти, след компетентна рецензия от водещи медици. Задължително се предвижда отчет на финансовите средства, изразходвани за всеки отделен проект, както и отчет за публикационната активност на работещите по проекта лекари. Ще бъде финансирано и участието на млади специалисти (до 35-годишна възраст) в научни форуми. Предвиждат се и премии за студенти, които изявяват желание за сътрудничество с Лекарския съюз чрез преводи на научни публикации и кратки съобщения. „По отношение на финансирането, освен към фармацевтичната индустрия, се обръщаме за първи път и към болниците, които биха могли да са спонсори“, каза проф. Китов.
Коментари по темата
Самата идея за лимити и бюджети е идиотска . Болниците, които имат достъп до обществените пари, т.е.тези , които са по нац. Здравна карта не би трябвало да имат лимити. Не 340 болници с лимити и бюджети,а 200,с ограничения единствено в леглови те бройки .
И чакане за тези болници по 3 мес.който оцъца-оцъца.
По време на соца бяха 150 и от 9 милиона население, никой не чакаше. Сега сме 6. Та стига с тая мантра за чакането.