burevestnik.bg - Мобилна версия


БЛС предложи методика за остойностяване на медицинските дейности

Българският лекарски съюз предложи методика за остойностяване на медицинските дейности, съобщиха от съсловната организация на интернет-страницата си. Тя вече е приета от комисия, определена от Националния съвет на БЛС.

При методиката се въвежда базисен  коефициент - Кб, който е цифровото изражение на вложения физически и интелектуален труд във всяка медицинска дейност, отнесена към вложения труд на условно приетата единица  „общ  медицински преглед”, без да  се  вземат  в предвид  специфичните   условия  за   изпълнение, обясняват от БЛС. На бордовете по специалности ще бъде предложено да определят коригиращи коефициенти – Кк, за всяка една дейност, като се има предвид къде се упражнява, в какво време, при каква възраст на пациента и т.н ( А, Б, С …) Действителният базисен коефициент за тежест  - Кд, за всяка конкретно извършена медицинска дейност се определя от сумата на базисния коефициент и произведението от сбора на коригиращите коефициенти и  базисния за всяка отделна дейност:

Кд=Кб+Кб(А+Б+В+Д+Е)

Така се стига до тоталния коефициент за тежест на клиничен случай - Кт, който е сумата от коригираните действителни базисни коефициенти на всички  медицински дейности, извършени при лечение и изследване на пациента:

Кт= Кд1+Кд2+Кд3 и т.н.

Причината да се създаде тази методика е, че до момента няма изработена система за  остойностяване на труда (физически и интелектуален), вложен от медицинските специалисти за извършване на отделна лечебна, диагностична и профилактична дейност, обясняват от лекарския съюз. За сега този труд е  остатъчна величина при точно определени други разходи. За да се преодолее това неудобство специалистите избират условно приета единица за сравнение - „общ преглед“. При сравняване на медицинските дейности с тази единица, се стига до обективно определяне разликите между отделните медицински дейности, както и до обективно отчитане специфичните условия за извършването им.

Очаква се тя да намали напрежението между специалистите, всеки от които е убеден, че неговата дейност е най-тежка. С новия подход ще се ликвидира възможността за лобиране и изкривяване на финансирането и ще се изработят обективни правила и алгоритми за добра медицинска практика. Методиката ще позволи въвеждане на клинични пътеки, включващи заболявания, които изискват дейности със сходен коефициент на тежест, а при желание може да се стигне до преминаване към диагностичносвързани групи. Тя ще е от полза и за бъдещите планове за финансиране на здравния сектор. Не е без значение възможността за стимулиране на медиците към придобиване на нови компетентности и по-висока квалификация. Очаква се също да спомогне за по-справедливото разпределение на възнагражденията, според вложения труд, на медицинските специалисти, включително на професионалистите по здравни грижи, пишат още от БЛС.

В изработването й са участвали зам.-председателя на БЛС д-р Галинка Павлова, д-р Георги Ставракев, д-р Здравко Димитров, д-р Павлина Здравкова, д-р Таня Аврамова, д-р Георги Цигаровски и д-р Иван Йоцов, информират още от съсловната организация и приканват колегите си да изпращат своите коментари и предложения по методиката в централата на БЛС в столицата.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   sD*x

Още от Новини