Българският лекарски съюз излезе с две предложения относно приложението на хартиената рецепта и след 1 май, съобщиха от съсловната организация.
Припомняме, че проектът на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 4 от 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти предвижда от тази дата предписването на лекарствени продукти, което се извършва на рецептурна бланка с бял цвят да се извършва само в електронна форма съобразно функционалностите на НЗИС.
Първото предложение е да не се променя сегашният начин на изписване на рецепти – с рецептурна бланка на хартиен носител или с електронно предписание, но при получаване на хартиена рецепта от магистър-фармацевт в съответната аптека част от процеса по изпълнение й да бъде нейното архивиране в аптеката и след това въвеждане на отпусканите предписани лекарствени продукти в досието на пациента в НЗИС.
„От една страна, по този начин се гарантира пълнота на НЗИС, а от друга – ще се гарантира проследимост и лекарят ще знае какви лекарства са отпускани на пациента в миналото“, казват о БЛС.
Второто предложение е в случай, че бъдат пренебрегнати съображенията, посочени в становищата на Български лекарски съюз, Български зъболекарски съюз, организации и асоциации, отделни членове на съсловните организации, против въвеждането на електронното предписание като единствен начин за предписване на лекарствени продукти. Тогава трябва да бъде въведен механизъм, който да гарантира, че при извършена проверка срещу всеки един от отпуснатите лекарствени продукти по складовата наличност на съответната аптека съответстват електронни предписания, предвиждащи отпускането именно на същите по вид и количество лекарствени продукти.
От Лекарския съюз уточняват, че предложенията им са съобразени с изграждането и внедряването на НЗИС у нас, като винаги са защитавали идеята за това, включително и в степен на пълна електронизация, но в същото време трябва да се отчита необходимостта този процес да се извършва с голяма прецизност откъм всички детайли на обществените отношения в българското здравеопазване.
Пълния текст на предложенията може да видите тук
Коментари по темата
хората които не са виждали болен човек от 20 г е крайно време да проумеят че тази нещастна страна има и стотици хиляди болни които отиват на доктор извън системата на НЗОК и си общуват по други пътища - именно за тях е крайно необходимо да остане вариант с хартиена рецепта.........няма иначе как да се работи с тях......има няколко хиляди лекари които имат практика с пациенти НАПЪЛНО извън НЗОК - те как ще лекуват.....отпадат само заради една кирлива недомислица....? Водят ни неуки простаци и слепци
Така ще бъде в електронното общество, което вече се изгражда. Всичко трябва да се знае, целият ни живот ще бъде в информационния облак на давоските изроди.
Изродите явно са другаде! Къде другаде в Европа няма хартиена рецепта бе, цървул?
Защо да се ограничаваме с някаква електронизация бе, другарки и другари Ако искате да минем и над електронизацията, то можем още. Например ще кажа на пациента УСТНО- Отиди си вземи един амоксицилин клавуланат (нали искате генерично ) и аптекарят ще ти каже там дозата ,начинът и интервалите на приемане и курса на лечение. Айде чао. По-кратко от това няма в никаква електронизация. Опраааайте се ...
Именно - не изисква софтуер, интернет, сървъри, ,WiFi, хартия и какъвто и да е електронен канал на комуникация. хахахаха Отиди си вземи
Моля, проверете какво се случи в Румъния след въвеждане на генерично предписване. Нищо. Важният въпрос е с какво се заема министърката - аптекарка и какво оставя да се анализира или в чекмеджетата
Генеричното заместване от фармацевт не трябва да е правило!Има разлика между антибиотик и антибиотик .След като е сменено предписанието ,редно е отговорността да се носи от сменилия прескрипцията .
Привалата на на генеричното изписване и последващото генерично изписване са ясни /и се прилагат категорична и задължително в 25 от 27 страни членки ни ЕС , само Велика България и Кипър не ги прилагат/ - 1. Изписва се името на INN 2.Предлага се търговско име от INN(т.е. антибиотика като активно вещество молекула е еднакъв) 3. Става с информираното съгласие на пациента относно цената Припамняне , че всички ЛП от един INN с еднаква форма щом са допуснати от ИАЛ на пазара, са еднакво ефективни , качествени и безопасни и от тук взаимозаменяеми. Ако това не е така - тогава да се сигнализира официално ИАЛ да вади съответния продукт от пазара .
Глупиости бе ватник. Искам да чуя ти какъв кашкававал купшуваш . Дали е от ЕТ Мунчо кравежийски или от производител дан не споменавам имена за да не е реклама с реномирано качество. Ако мин смениш произволно морето предписание на пациент а,което е на реномирана фирма ,отпада моята гаранция за качество на лечението. Както китайска полуоска за германски автомобил води до отпадане на гаранцията за автомобила.. Има много други параметри на една лекарствена форма освен субстанцията ,която я правят по-ефективна от друга със същата субстанция . Но това тук не е неделно училище за непрофесионалисти за да ти обяснявам тънкости във фармакологията. Внимавайте какво си пожелавате за себе си и на какви перачески фармафирми слугувате . Утре като не ти се повлияе артериалното налягане и ми се оплачеш пак ще ти кажа Ами да си взел това което съм ти предписал ,а не някаквия евтин заместител
Нито една реномирана фирма за бензинови помпи на автомобили у нас не дава гаранция за своя продукт (Бош, Пиербург)! Сещате се защо, нали? Сервизът казва - можем да ви сложим и китайска бензинова помпа, има ги, на двойно по-ниска цена, НО НЕ НОСИМ ОТГОВОРНОСТ след това! Та същото е и с лекарствата!
Много се заблуждаваш, щом мислиш, че всички лекарства с еднакво търговско име са еднакви! Освен активната съставка, има и допълнителни, които също са от значение.
Генеричното заместване от Фармацевт е корупционен елемент.
Мда ако някой твърди ,че има корупционно изписване от лекари ,то сега то с генеричното заместване ( Пий го - това е същото) и избор на аптекаря то корупцията отива при аптекарите , които са много по- корупционно склонни и готови да сменят един медикамент с това което имат в склада (често като бонус ) или с изтичащ срок на годност от някаква пераческа фармафирма. Защото публична тайна е това ,че аптеките са коткани и стимулирани с бонуси от фармафирмите под масата и това никой не вижда защото е на четири очи. С две думи продавачът е продавач и е по-отглеждан и стимулиран да продава масово без оглед на интересите на пациента. Просто търговия. А ако някой иска лекарите да не участват с практики за допълнителни пари то е просто- плащайте реалната цена на лекарския труд и никой няма да се лови за левче два да служи на скапани нелоялни фармафирми, които така борят конкуренцията с мръсни хватки.
Ми как да плащаме, ми то нали е безплатно? Като в Русия?
И двете предложения са чудесни р но за да работят трябва едно малко допълнение - генерично изписване , за да не се разхождат пациентите от аптека на аптека и право на генерична субституция. Тогава всичко си идва на мясотот и прави тези предложения на БЛС много резонни.Браво!
Само първото предложение! Не може да се пренебрегва мнението на съсловните организации!
ХА ХА Правилно, нека в аптеките вкарват хартиените рецептите в база данни на НЗИС, да ги архивират и засичат със складови наличности! Щом техният лидер толкова се ангажирал с електронно досие - ето му дигитализацията!
Безкомпромисно и безапелационно първото предложение . Що за БЛС! Лекари и зъболекари не са аптекари и не са архивари на аптеките.