Дарение за Министерството на здравеопазването на стойност 106 500 лева предоставя Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ). Това решение бе взето на извънредно заседание на Управителния съвет на Сдружение БОВЛ, съобщиха от организацията.
„В условията на епидемична ситуация с разпространението на инфекцията COVID-19 у нас всички работещи във фармацевтичния сектор изразяваме безрезервната си подкрепа към героичните усилия на медици и фармацевти в борбата със заразата", се казва в решението за дарението към всички медицински специалисти и фармацевти на първа линия, в което са се включили всички членове на Сдружението - Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България, Българската генерична фармацевтична асоциация, Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства, Българската асоциация на търговците на едро с лекарства и Българския фармацевтичен съюз.
Дарението към МЗ е в натура и е предназначено за ключови звена от системата на здравеопазване.
Във връзка с изострената необходимост от висококачествено оборудване на отделенията за интензивни грижи, даряваме един респиратор от висок клас „General Electric Carescape R860" за интензивно лечение на критично болни с COVID-19.
Дарението към Столичната регионална здравна инспекция към МЗ е свързано с нарастващата важност на ранната диагностика на COVID-19 и представлява автоматизирана система и PCR китове за изолиране и откриване на вируса. Системата Nextractor NX-48S позволява автоматизиране на най-дългия процес от молекулярния анализ на COVID-19. Тя работи напълно самостоятелно и извършва всички стъпки от изолирането на РНК от клиничните проби. Системата позволява изолиране на до 48 проби едновременно за 15-20 мин. Дарението включва и PCR китове за изолиране и детекция на SARS-CoV-2 (COVID-19), базирани на методика, препоръчвана за работа от Световната здравна организация.
Дарението към ЦСМП-София е насочено към предпазване на екипите на първа линия, които се борят за спасяване на всички спешни случаи в столицата, и представлява маски за многократна употреба стандарт FFP3 в количество 5 300 броя.
От БОВЛ допълват още, че в световен мащаб се наблюдава ръст на киберпрестъпността и разпространяването на фалшиви медикаменти. Само за последната седмица по данни на Европейската комисия по света са иззети над 4,4 милиона опаковки нерегламентирани лекарствени продукти. Гаранция срещу този сериозен риск дава общоевропейската система за верификация на лекарствата, в която са включени всички страни членки на ЕС от февруари 2019 г., припомнят от Сдружението.
На снимка: Илиана Паунова, изпълнителен директор на БОВЛ
Снимка: Надежда Ненова
Коментари по темата