burevestnik.bg - Мобилна версия


БФС: Искаме промените да се случват след обсъждане с нас

БФС: Искаме промените да се случват след обсъждане с нас

Предложените текстове в Закона за бюджета на НЗОК, засягащи дейността на фармацевтите, са написани и включени по непрозрачен начин и ние като организация не можем да се съгласим с такъв подход. Това заяви пред телевизия Bulgaria ON AIR председателят на Българския фармацевтичен съюз (БФС) Димитър Маринов.

Той бе категоричен, че съсловната организация на магистър-фармацевтите не е против създаването на Национален рамков договор за лекарства, но не одобрява това да се случва набързо и през друг закон – този за бюджета на Касата.

„Това изведнъж ни се сервира през Закона за бюджета на Касата, защото той е спешен и минава само на едно четене в Здравна комисия. И през един закон се опитва да се направи промяна в два други закона – ЗЗО и Закона за съсловната организация на магистър-фармацевтите, които са съществени. Промяната не е малка, тоест тотално преобръщат начина на договаряне и на преговори между фармацевтичния съюз и Касата“, каза Димитър Маринов.

Той изрази мнение, че ако се търси такава съществена промяна, е редно БФС да бъде поканен на разговори и обсъжданията да започнат, като са отвори Законът за здравното осигуряване. Маринов бе категоричен, че налагането на тези текстове по този начин ще срещне обструкция от страна на фармацевтите, и отново настоя за прозрачност, експертно обсъждане и конструктивен диалог.

Председателят на БФС призна, че действително с проекта се дават повече пари за лекарства – с 2 млн. лв. повече в сравнение с първоначалния проект и с 4 млн. лв. повече в сравнение с миналогодишния бюджет, но все пак сумата остава по-малка от поисканите от БФС 10 млн. лв.

Навлизайки в темата за липсата на лекарства, той уточни, че моментната липса на определени лекарства е нормално явление, винаги и навсякъде по света.

„Въпросът е какво прави държавата, за да се решат тези проблеми. Държавата не слуша Фармацевтичния съюз. Нищо от това, което предложихме, не влезе в проекта на Закона за лекарствените продукти и хуманната медицина“, каза председателят на БФС.

Той припомни, че аптеките не могат да правят реекспорт, но складовете на едро могат. 

„Търговците на едро по принцип се стараят на исторически принцип да зареждат аптеките. Ако пациентът ходи периодично в една и съща аптека, тя се стреми да осигури да има лекарства поне за него за следващия месец“, обърна внимание той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   4zAZ

User Avatar Гост 21.04.2023 22:41:38

Жени Начева не трябва ли вече да си почива някъде?

User Avatar Гост 21.04.2023 12:01:40

Дана е пътник!Жени Начева да спре с протекциите!

User Avatar Гост 21.04.2023 11:47:37

Виждате ли каква е разликата на БФС с овчарския БЛС - ОГРОМНА. Една свободна професия си защитава правата на своите членове, другата също уж свободна професия лиже оная работа на НЗОК и скапания надзор.

User Avatar Гост 21.04.2023 11:26:58

Сдобрихте ли се с Данчето

Още от Новини