burevestnik.bg - Мобилна версия


БФС се тревожи, че достъпът до аптеки е все по-труден

БФС се тревожи, че достъпът до аптеки е все по-труден

Във връзка със затварянето на единствената аптека в община Бобошево от Българския фармацевтичен съюз (БФС) изразиха загриженост за липсата на гарантиран и равнопоставен достъп до лекарства и фармацевтични услуги за българските граждани. От БФС припомнят, че в правителствената програма за управление за периода 2017-2021 г. ясно са дефинирани приоритетите в здравеопазването и мерките в подкрепа на малките и средни предприятия и фармацевтичния сектор.

„Тревожно е, че и през 2018 година не се наблюдава подобряване на достъпа до аптечно обслужване и не се повишава качеството на фармацевтичната грижа, както е заложено в цел 121. Не са предприети мерки за въвеждане на инструменти за преодоляване на регионалните дисбаланси по отношение на достъпа до аптеки (мярка 455), а напротив, аптеки се закриват и от това страдат българските граждани“, пише в становището на БФС.

Фармацевтичният съюз отново изразява и своята загриженост за липсата на национална аптечна карта, регулация на откриването на аптеки чрез демографски и географски критерии с цел постигане на европейски стандарти за достъп до лекарствени продукти и фармацевтични услуги. „БФС ще продължи да насърчава и подкрепя всички усилия за разширяване ролята на фармацевтите в системата на здравеопазването, като най-достъпните медицински специалисти“, се казва още в становището.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5LNn

User Avatar Гост 08.01.2019 21:28:46

Никак не е труден достъпа. Рецептурните книжки на хората от малките населени места са на "съхранение" в ОПЛ, което или притежава аптека, или е на комисионна към някоя аптека. Пациентите са толкова добре обслужени , че ОПЛ та им доставят лекарствота директно в домовете. Толкова добре са обгрижвани, че дори не знаят, какви скъпи лекарства са им изписани и заплатени напълно от касата!? 3996 аптеки има в РБългария Договори с касата имат над 2/3 от тях. Проблем има само с денонощни аптеки. Издръжката на една аптека е много висока. Не е рентабилно да поддъраш денонощна аптека и да продаваш нощем основно кондоми. За пример- заплатата на един фармацевт- управител на аптека е между 2000-3500 лв., а на помощник фармацевт е над 1500 лв. Проблем е, че от БФС искат да се официализират мобилните аптеки и разноса на хапчета по домовете, за да не плащат комисионна на лекарите, които сега реално вършат тази работа и за да си калкулират и транспортните разходи, които сега същност хората пак плащат, ама на доктора. Алчността граници няма..... Лаком гъз, глава затрива...........

User Avatar Иван 08.01.2019 22:08:15

Къде ги видя тия заплати бе човек. Айде не говори глупости

User Avatar Гост 08.01.2019 23:18:22

Що бе Иване, колко ти плащат?

User Avatar Петко 08.01.2019 22:27:22

Русе, Варна, Бургас, Шумен, Пловдив, Велико Търново, Стара Загора... да продължавам ли? А в големите вериги , заплати са и към и над 4000 лв за ръководителя. Да сте чували израза фармацевтична курва? За сто лева отгоре върху заплатата, фармацевтите се местят като на*рани по аптеките, за тях безработица няма, плащат им транспорт, квартира, храна и какви ли не още техни изисквания

User Avatar Симеон 09.01.2019 21:22:13

Абе шушляк ,къде във Варна има 4 000 лв заплата ? Или в Русе ? Шумен ? Като вземете да си говорите едни думи на вятъра ... Петко, ти ако вземаш 4 000 лв заплата , ще се преместиш ли на другия край на града за 4100?

User Avatar Другата гледна точка 08.01.2019 18:03:12

Не по-труден, отколкото достъпът до нотариус...

Още от Новини