burevestnik.bg - Мобилна версия


БЧК: Физическото и вербалното насилие над лекарите трябва да бъде прекратено

БЧК: Физическото и вербалното насилие над лекарите трябва да бъде прекратено

„Българският Червен кръст отбелязва с дълбока загриженост и тревога увеличаващия се брой случаи на насилие над медици в България. Данните от последните проучвания сочат, че 55% от лекарите у нас са били жертва на агресия, като всеки втори медик е бил подложен на вербална агресия по време на работа. Тази тенденция е не само тревожна, но и абсолютно неприемлива в едно общество, което трябва да уважава и защитава своите здравни професионалисти.“

Това се казва в позиция на БЧК за насилието над медици, изпратена по повод оповестените преди дни от Българския лекарски съюз данни от проучване по темата.

„Позицията на Българския червен кръст от 2019 г. остава твърдо непроменена и до днес – категорично осъждаме всички форми на агресия и посегателства срещу медицинските специалисти, посветили се на най-хуманната професия“, заявяват от благотворителната организация.

„Ние апелираме към всички граждани и институции в България с призива – „Не на насилието над медици“. Нека защитим достойнството на хората, които неотклонно следват заветите на Хипократовата клетва и денонощно изпълняват високоотговорната си мисия да спасяват най-ценния човешки дар – живота“, призовават от там.

БЧК отбелязва, че отношението към медиците се формира от най-ранна възраст и зависи от възпитанието и образованието, които получаваме. „Важно е родителите и учителите да възпитават децата в дух на уважение и признателност към медиците, като им обясняват значението на тяхната работа“, смятат от организацията.

Според тях институциите също имат съществена роля в тази насока. „Министерството на образованието може да включи в учебните програми теми, свързани със здравната култура и значението на медицинската професия. Министерството на здравеопазването и други държавни институции трябва да работят активно за създаването на сигурна и защитена работна среда за медиците, като приемат и прилагат адекватни закони и политика срещу насилието“, подчертават от БЧК.

„В знак на съпричастност към проблема и дълбоко уважение към работещите в областта на здравеопазването, Българският червен кръст подкрепя и се присъединява към усилията и инициативите на Министерството на здравеопазването и призовава за включване на правораздавателните институции на България в борбата срещу насилието над медицински лица. Подкрепяме позицията и Националната кампания на Българския лекарски съюз - #ПребориГнева, срещу физическото и вербалното насилие над лекарите, което трябва да бъде прекратено“, заявяват още в позицията си от благотворителната организация.

Цялата позиция на БЧК вижте тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   9U6%

User Avatar Гост 29.06.2024 00:17:26

Другари, не става с празни декларации.

User Avatar Гост 27.06.2024 16:38:21

Мутрите нямат никакъв интерес да прекратят това насилие над Лекарите, точно обратното! Чрез мръсните си, лакейски, продажни и много добре платени медии постоянно подхранват агресията срещу лекарите и насъскват оскотялото население.

User Avatar Гост 28.06.2024 09:26:29

Както и чрез продажни адвокати, магистрати и политици.

User Avatar Гост 28.06.2024 09:48:50

Абсолютно вярно!

Още по темата