Критично болни бебета могат да получат по-добри грижи в болницата, когато родителите им отделят време да благодарят на лекарите и медицинските сестри, отколкото когато семействата не изразяват никаква благодарност, пише Агенция „Ройтерс“.
„Малките изрази на благодарност, произтичащи от пациентите или техните семейства, (но не и от медицинска служба), улесняват грижите за пациентите и повишават безопасността им”, заявява водещият автор на изследването д-р Арие Рискин, директор на отделението за интензивни грижи за новородени в Медицински център „Бнай Сион“ в Хайфа, Израел.
„Степента на ефекта е значително по-голяма, отколкото очаквахме, обяснявайки много повече от различията в резултатите на екипа, отколкото редица други интервенции за безопасност на пациентите, които обикновено се прилагат“, допълни Рискин.
За проучването изследователите помолили 43 екипа на отделението да участват в обучителни семинари със симулации на общи проблеми при спешни грижи, които могат да се развият при уязвими бебета. Всеки отбор имал двама лекари и две медицински сестри.
Екипите били произволно разпределени в една от четирите форми на взаимодействие с родители и колеги: майки, изразяващи благодарност; благодарности от лекари; изразяване на благодарност от страна на майките и лекарите; или контролна група, която имала само неутрална обратна връзка.
Майчината благодарност имала най-голямо влияние върху работата на медицинския екип, главно защото това е свързано с подобрени комуникации и обмен на информация. 40% от различията в обмена на информация за екипа се обясняват с майчината благодарност.
Подобреният обмен на информация довел до по-добри грижи на медицинските екипи - това обяснява 33% от различията в диагностичните показатели и 41% от различията в ефективността на лечението.
Проучването не е предназначено за оценка на въздействието на грубостта или негативните социални взаимодействия, които са били обвързани с по-лоши клинични резултати в някои предишни изследвания.
„Когато клиницистите чуят, че усилията им са донесли полза за пациентите или семействата, това може да засили у тях чувството, че усилията им са важни и ценени. Когато екипите функционират добре, пациентите вероятно ще изпитат по-добра комуникация и сътрудничество с тях“, каза Синда Руштън, изследовател в Берманския институт по биоетика и училище за медицински сестри в Университет „Джон Хопкинс“ в Балтимор.
сн. Pixabay
Коментари по темата
Българският вариант на благодарностите е съвсем различен, знаем си....
Познавам много добре този вариант на "благодарност". Най-общо, той звучи така: "Докторе, като дойдеш при мене, ще ти направя промоция (отстъпка) 10 % (15%) от цената, а аз като дойда при тебе искам да ми е БЕЗПЛАТНО! Без направление, без да съм спешен, и да ми е БЕЗПЛАТНО!"
Добрата дума лекува!
Добрата Сума още по-добре лекува.