burevestnik.bg - Мобилна версия


Бюджетът на касата мина на второ четене в комисията по финанси

Без моратирум за генерици догодина, забраната за иновативните лекарства остава

Пада и забраната за нови дейности, но само в райони, където те са липсвали до момента

Без моратирум за генерици догодина, забраната за иновативните лекарства остава

Мораториумът за реимбурсиране на нови лекарства за период от една година, който бе заложен в проектобюжета на НЗОК за 2018 г., няма да важи за генерични медикаменти. Това стана ясно след приемането на средствата за здраве на второ четене от парламентарната комисия по бюджет и финанси. Бюджетът на здравната каса за догодина бе гласуван без никакви дебати, като единствената „изненада“ беше предложението на депутата и член на бюджетната комисия от ГЕРБ Александър Иванов забраната НЗОК да покрива нови медикаменти през следващата година да не важи за генерици.

Пред журналисти председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова, която взе участие в приемането на бюджета на НЗОК, обясни, че предложената забрана е създавала рестрикции по отношение на генериците и биоподобните продукти. Предложението мораториумът да отпадне за този тип лекарства  по думите й ще даде възможност за прогенерична политика, която ще осигури достъпа до медикаментите на база ефективното изразходване на средствата за тях.

Депутатите приеха и друга корекция, предложена от д-р Дариткова между двете четения, свързана с предлагания мораториум за финансиране от касата на нови дейности в болниците. Съгласно нея касата ще може да сключва договор за нови дейности, стига обаче те да не са били изпълнявани до момента в дадената област. Д-р Дариткова даде пример с района, който тя представлява, а именно – Смолян. „Болницата в Смолян със средства от Министерски съвет реализира придобиване на апарат за инвазивни процедури и в следващата година ще могат да се изпълняват такива клинични пътеки. Досега пациентите от смолянска област нямаха възможност да получават животоспасяваща медицинска помощ и най-близката инвазивна лаборатория беше на 100 км. Това ще бъде позволено следващата година, защото е в интерес на българските пациенти и техния живот“, коментира тя.

Иначе, както вече стана ясно, бюджетът за здраве за 2018 г. е в  размер на 3 859 978 хил. лв.
Между двете четения на законопроекта в ресорните комисии бе предложено средствата за първичната и специализирана извънболнична помощ ще бъдат увеличени с 7 млн., тези за дентална дейност с 10 млн., а тези за медико-диагностична с 3, което и бе прието днес. Парите обаче ще дойдат от заложения резерв на фонда, тоест неговата обща рамка се запазва в първоначално предложения й вид. 

Предстои законопроектът да бъде гласуван в пленарна зала, най-вероятно следващата седмица. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   KYnF

User Avatar Компетентен 24.11.2017 19:47:43

Във всеки квартал - болница ! На всякой ъгъл - аптека . Във всякой областен град - мед. университет ! Да живей !

User Avatar Друг компетентен 28.11.2017 19:35:44

Всяка болница - контролирана от поне 10 чиновника, всяка аптека - също, а медицинските университети догодина да разкрият филиали и във всички общински центрове.

User Avatar Гост 27.11.2017 16:00:59

Болница-на 200 км.Специалист и аптека на 100 км! ОПЛ на 30 км! Който оживей-да живей!

User Avatar Гост 24.11.2017 02:44:20

Депутатът Александър Иванов е работил в АстраЗенека.

User Avatar Електорат 23.11.2017 22:31:38

Д-р Даниела Дариткова отвори вратичка за център за инвазивна кардиология в Смолян, който е нейният избирателен район, а затвори възможностите за други райони. Ха сега да видим кой по-най депутат. Кой какво обещал? Хайде депутатите да ви видим какво ни обещахте?

User Avatar ЕДИН 23.11.2017 18:16:36

И-И-И-И-И-ИГАТИ-И-И--И!

Още от Новини