burevestnik.bg - Мобилна версия


Без отрицателни становища за изравняването на правомощията на подуправителя на НЗОК с тези на управителя

Без отрицателни становища за изравняването на правомощията на подуправителя на НЗОК с тези на управителя

Няма отрицателни становища по законопроекта за изменение на Закона за здравното осигуряване, с който се изравняват правомощията на подуправителя на НЗОК с тези на управителя, става ясно от сайта на парламента.

Законопроектът е подкрепен от МЗ, НЗОК, БЛС, БЗС и Асоциацията на зъботехниците.

От Министерството на здравеопазването смятат, че с промяната се създава ясна регламентация относно правния статут на подуправителя на НЗОК и прецизно се разписват неговите правомощия. „Приемаме законопроекта като позитивна инициатива по отношение на управлението на НЗОК и на разбирането за необходимостта от точно дефиниране на мястото на подуправителя в системата на НЗОК“, казват от МЗ.

От НЗОК заявяват, че законопроектът цели подобряване на реда за избор, критериите и правомощията на подуправителя на НЗОК, постигане на баланс в правомощията на органите на управление на НЗОК и по-добро разпределение между тях на оперативното управление на НЗОК. „Предвид изложеното, НЗОК подкрепя предложения законопроект, тъй като с него ще се осигури публичност и по-високи критерии към избора па подуправител на НЗОК, както и ще се гарантира независимост и постоянство в органите на управление на НЗОК“, казват от Касата.

Според БЛС с предложените промени в законопроекта се отстранява недостатъкът на едноличното назначение на подуправителя на НЗОК от нейния управител без обществен дебат и публично проверка на качествата на подуправителя, като се предвижда вече изборът да бъде извършван от Народното събрание. По този начин се постига по-голяма ефективност в управлението на НЗОК и повишаване на парламентарния контрол върху дейността на Касата.

От БЗС изразяват подкрепата си без допълнителна аргументация, а от Асоциацията на зъботехниците, че предложението е разумно, защото ще повиши отговорността на подуправителя.

Припомняме, че вчера на здравна комисия депутатите приеха законопроекта с 15 гласа „за“ и 3 „против“ на първо четене. Законопроектът влезе като извънредна точка в днешния дневен ред на Народното събрание.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   E@vM

Още от Новини