burevestnik.bg - Мобилна версия


Асоциацията на работещите в спешната медицинска помощ настоява:

Без придружители в санитарния отсег на линейките

Без придружители в санитарния отсег на линейките

От Асоциацията на спешните медици у нас поискаха близки на пациентите да не бъдат допускани в линейките, съобщи Bulgaria ON AIR. Искането идва на фона на оплакване от страна на спешен медик от Сливен, че бабата на 7-годишната Кристин му е попречила да си свърши работата си. Момичето почина след изнасилване и побой, а роднините му разказаха, че медикът е отказал да го наблюдава в линейката.

"За съжаление това не е единственият случай, а поредният, които вече се натрупват и ни пречат. Затова направихме две анкети между наши колеги. В резултат от нея внесохме следното предложение - при извършване на спешен медицински транспорт да не се позволява качването на придружители в санитарния отсег на линейките. Това е място, на което ние работим, където хора се раждат, умират, кървят, задушават. Това не е място, на което трябва да има близки. Предлагаме в санитарния отсег да се допускат само служители на другите служби за спешно реагиране, защото понякога има агресивни или буйстващи пациенти и тогава полицията наистина ни помага", каза д-р Десислава Кателиева от Асоциацията на работещите в спешната медицинска помощ.

 „Колегите ми имат сериозен негативен опит и това не е продиктувано от един единствен случай. В първата анкета 60% от 648 участника били за забрана на качването въобще на придружители, 39% са за качване на придружители понякога. 31% от колегите са отговорили, че санитарния транспорт крие опасности от травматизъм. 60% са казали, че придружителят в линейката не е застрахован. Трябва да се помисли законово да бъде уреден въпроса със застраховката, защото по закон нямаме право да взимаме непълнолетни и лица под запрещение без придружител. 81% казват придружителите в линейките пречат с коментари и въпроси, а 57% твърдят, че придружителят влияе на решенията и действията на екипа с несъгласие и недоверие. 73% твърдят, че придружителят проявява проявява вербална и физическа агресия“, каза д-р Кателиева.

Другото предложение на Асоциацията е придружители на лица под 18 години, както и на лица, поставени под запрещение, да пътуват отпред при шофьора, но да попълват декларация, че са информирани за последствията от присъствието си в линейката. „Има случаи, в които шофьорите са пресирани да карат по-бързо и са заплашвани, а когато се движиш в специален режим, това е недопустимо“, настоя д-р Кателиева.

Тя подчерта, че на този етап има подкрепа от БЛС, очаква се от БАПЗГ и Българското дружество по спешна медицина.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   DC4T

User Avatar Гост 05.09.2019 11:35:38

ОтсеК.

Още от Новини