burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Златица Петрова, директор на ИАМО:

Без участието на гражданите в контрола на системата, ефект няма да има

Най-много жалби и сигнали от пациенти, изпращани до Изпълнителна агенция „Медицински одит“, са за качеството на лечението. От 1027 сигнала, получени в Агенцията, 62% са свързани с това, каза днес пред БНТ директорът на ИАМО проф. Златица Петрова. „Около 5% са свързани с нарушение на икономическите права, около 4-5% са свързани с нарушението на правото на информация и около 8-10% са морално-етични проблеми“, допълни тя.

При сигнали за поискани от лечебно заведение пари за медицински дейности, които са указани в Наредбата за достъпа, но са повече от регламентираните, Агенцията може да реагира адекватно. Проблемът обаче е в случаите, в които са искани пари „под масата“, тъй като за да установи нарушение, ИАМО – а, впоследствие, и съдът – има нужда от доказателства, посочи проф. Петрова.

Директорът на ИАМО отбеляза още, че пациентите се оплакват от лошо отношение към тях, както и от измами с консумативи и медицински изделия. „Често откриваме подобни нарушения“, коментира тя след сигнал от мъж за лекар, който му поискал 2000 лв. за саморазграждащ се пирон, за който по-късно друг лекар обяснил, че е стандартен и влиза в цената на клиничната пътека. „Когато установим подобни сигнали, ние ги даваме на прокуратурата“, обясни проф. Петрова.

Тя посочи също така, че за намаляването на нарушенията е изключително важно участието на гражданите в контрола. „Дори и 1000 човека да станем и да стоим във всяка една болница 24 часа, ако не участват пациентите и гражданите в този контрол, ефектът няма да бъде никакъв“, заяви тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Rjfs

Още от Новини