burevestnik.bg - Мобилна версия


Безплатен скрининг за туберкулоза в УМБАЛ „Св. Георги“ - Пловдив

Кампанията ще се проведе от 9 до 13 декември

Безплатен скрининг за туберкулоза в УМБАЛ „Св. Георги“ - Пловдив

От 9 до 13 декември включително Отделението по фтизиатрия на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, организира безплатен скрининг за риска от туберкулоза, съобщиха от лечебното заведение.

Желаещите да се прегледат могат да посетят отделението без предварително записване в интервала от 8 до 13 часа през всички работни дни на следващата седмица, уточняват оттам и припомнят, че то се намира на бул. „Пещерско шосе“ №66А, в съседство с Хирургичния блок на болницата. Допълнителна информация може да се получи на телефон 032 602 604, допълват от УМБАЛ „Св.Георги“.

Акцията се провежда на всеки три месеца в годината като част от Националната кампания за превенция и контрол на туберкулозата в България, разказва завеждащият Отделението по фтизиатрия д-р Веселин Давчев. Той приканва всички граждани и медиците, които имат пациенти със съмнения за туберкулоза, да се възползват от безплатния скрининг.

„Когато има съмнение за туберкулоза, пациентите се насочват за контролни прегледи, ренгтенови снимки и микробиологични изследвания на храчка. На голяма част от участниците в скрининга се прави туберкулинов кожен тест – познат като „Пробата на Манту“. С него се открива инфекция с туберкулозната бактерия“, обясни д-р Давчев.

Кампанията цели повишаване на информираността на обществото за риска от туберкулоза и същевременно с това всеки пациент получава достъп до здравни услуги. Най-често във фокуса на скрининга са случаите на латентна туберкулоза, като продължава и скринингът при рисковите контингенти.

Латентната туберкулоза преминава безсимптомно и при инфектираните лица не се наблюдават клинични, микробиологични или рентгенологични данни за наличие на активно туберкулозно заболяване. Хората с латентна форма на заболяването не проявяват явни симптоми на активна туберкулоза и не са носители на заразата, но могат да бъдат окачествени като постоянни резервоари на инфекцията. При някои от тях има повишен риск от развитие на активно заболяване и те могат да станат източник на инфекция.

„Бързото диагностициране и адекватното лечение на болните с активна туберкулоза са от първостепенно значение за осъществяване на контрол над коварното заболяване. Същевременно с това трябва да се проследи и състоянието на лицата, които са били в контакт с болния от активна туберкулоза. Ранното откриване гарантира не само излекуване на вече заразените, но и прекъсване на веригата на предаване на болестта“, подчерта д-р Веселин Давчев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   cN4t

Още от Новини