На 8 октомври 2018 г., понеделник, в центъра на Стара Загора – до паметника „Свети Георги Победоносец“ в парк „Александър Стамболийки“, в интервала от 10:15 до 15:30 ч. ще се проведат безплатни скринингови изследвания за хепатит В и C. Акцията е част от кампанията „Скъсай с хепатита!”, която се организира от Национално сдружение за борба с хепатита „Хепасист“ и Сдружение „ХепАктив“, под патронажа на Комисията по здравеопазването към Народното събрание.
Инициативата ще стартира с официално откриване, което е с начален час 10:00 ч., и участие в него ще вземат Кръстина Таскова, член на Комисия по здравеопазването и народен представител от Стара Загора, Живко Тодоров, кмет на Община Стара Загора, Гергана Микова, областен управител на област Стара Загора, д-р Златина Нанева, директор на РЗИ – Стара Загора, Теодора Стоименова, представител на АбВи България, представители на „Хепасист” и „ХепАктив”. За участие в събитието са поканени проф. Йовчо Йовчев, дмн, изпълнителен директор на УМБАЛ „Проф. Д-р Стоян Киркович” АД, проф. двмн Иван Въшин, ректор на Тракийски университет - Стара Загора, както и други представители на местната власт.
Безплатните изследвания ще се извършват в мобилен кабинет от квалифицирани и обучени лаборанти чрез бързи скринингови тестове, като се взема само капка кръв от пръста. Резултатите от него се получават на място, до 15 минути след вземането на кръвта. Хората, на които изследването е отчело положителен резултат ще бъдат насочвани към специалист за уточняване на състоянието им. За провеждане на изследването не съществуват ограничения за предходна консумацията на храна и напитки.
Събитието има за цел да напомни, че хепатит C е безсимптомно заболяване и единственият начин за навременното му диагностициране е чрез изследване. Това е и една от основните препоръки на Световната здравна организация за постигането на елиминацията на хепатита до 2030 г. Сред рисковите групи попадат хората над 45-годишна възраст, тъй като в миналото кръвта и кръвните продукти не са били изследвани за вируса. В риск са също и младежите, които имат татуировки и пиърсинг, както и медицинският персонал.
Акцията в Стара Загора се провежда под личния патронаж на Кръстина Таскова, която споделя: „Подкрепям кампанията „Скъсай с хепатита”, защото само ако има максимална информираност и всички институции работим активно и заедно, можем „да скъсаме с хепатита“. Всички трябва да сме ангажирани с идеята да реализираме плана на Световната здравна организация до 2030 г. да сложим край на този коварен вирус. Това ще стане чрез усилия и действия за адекватна превенция и скрининг на заболяването, за изследване на повече хора. Този хепатит е лечим”.
Скрининговата инициатива в Стара Загора е третата акция в рамките на кампанията „Скъсай с хепатита!”, с която се отбелязва Световният ден за борба с хепатита (28 юли) и която цели да предостави възможност на повече хора да се изследват безплатно за хепатит В и С, като същевременно съдейства за повишаване информираността за заболяването хепатит, начините за превенция и лечение.
Стартът на кампанията „Скъсай с хепатита!” беше даден по време на регионалния форум на тема: „Скрининг и превенция на вирусните хепатити и ХИВ в региона на Централна и Източна Европа: Сходни предизвикателства, съвместни решения”, който се проведе на 28-29 юни в София.
Първата акция се проведе в Смолян на 23 юли 2018 г., като в рамките на 5 часа успяха да се изследват безплатно за хепатит В и С над 130 души и се откриха 2 положителни резултата.
Втората акция, която протече при изключителен интерес от страна на гражданите, беше в Шумен на 10 септември и успяха да се изследват 324 души. Откриха се 5 положителни резултата (три за хепатит В и два за хепатит С). Поради големия интерес към изследванията, организаторите реализираха продължение на акцията съвместно с РЗИ-Шумен, като дадоха възможност на още 120 души да се изследват.
Кампанията „Скъсай с хепатита!” ще продължи с акция в Кърджали на 15 октомври, а финалната акция ще бъде в София в края на ноември.
През 2015 г. СЗО прие стратегия за елиминиране на хепатита до 2030 г., като акцент в нея са ранната диагностика и лечението на заболяването.
Коментари по темата