„Моята оставка е депозирана, тя е при премиера и от неговата воля зависи дали тя ще бъде приета” - това каза пред Нова Телевизия социалният министър Бисер Петков. Припомняме, преди седмици той заяви, че се оттегля, но ден по-късно беше върнат на поста си от премира Борисов.
„В момента съм се концентрирал изцяло върху работата по текущите задачи в министерството. Водим интензивен диалог с протестиращите майки, за да намерим решение на въпроса, както и по приключването на българското европредседателството. Днес България е домакин на голяма конференция, посветена на европейския стълб за социални права“, посочи Борисов.
Петков коментира и оставката на заместничката си Росица Димитрова, като заяви, че съжалява за оттеглянето й и посочи, че тя е невинна жертва на ситуацията. „Съжалявам за това, че тя не е част от политическия кабинет на министерството, защото е професионалист с голям хъс”, заяви той. Петков допълни, че според Наредбата за Наредбата за командировките и специализациите в чужбина заместник-министрите имат право да пътуват бизнес-класа, но допълни, че в случая става въпрос за изключение. Той изтъкна, че в рамките на председателството дневният ред и пътуванията на зам.-министрите са били интензивни и Димитрова е трябвало да бъде командирована в кратък срок.
„Давам си сметка, че в тази ситуация преценката не е била съвсем адекватна“, призна още той, като допълни, че въпросната наредба може да бъде променена.
Министър Петков коментира и казусът с майките с увреждания.
„След промените от началото на 2017, когато в закона за семейните помощи за деца бе въведена една нова семейна помощ за семейства на деца с увреждания, през миналата година за нея са изплатени 162 милиона лева. Тази помощ, която е в три размера според степента на увреждане на детето, е с характер на т.нар. личен бюджет, който родителите могат да преценят за какво да използват, включително и за асистентска подкрепа“, посочи той. С бюджета на МТСП бяха допълнително насочени 81 милиона лева, с които бюджетът пое финансирането на асистентските услуги и се увеличиха т.нар. интеграционни добавки, разясни той. Петков обаче допълни, че явно това решение не удовлетворява всички майки, защото една година по-късно те отново са на протест и допълни, че основното им искане е свързано с регламентиране на личната помощ чрез самостоятелен закон.
Петков отбеляза още, че социалното министерство е помогнало на омбудсмана чрез разработване на различни финансови разчети по предложения от нея закон.
„За мен беше важно да се разбере, че няма как да бъдат удовлетворени тези искания чрез преструктуриране на сегашните средства. Трябват нови, а при удовлетворяване на заложените искания и увеличаване на МРЗ като база за изчисленията, сумите са от порядъка на няколко стотин милиона”, обясни Петков. Той изтъкна, че финансовият аспект е важен, но не е най-важният. „Най-важното е да се намери дългосрочно и устойчиво решение, което да удовлетворява всички хора с увреждания. Майките протестират, но ние не знаем колко от хората с увреждания стоят зад тях“, посочи още той, като отбеляза, че сред тях няма пълно единство.
Според Бисер Петков въпросът за личната помощ може да бъде регламентиран и без да се създава отделен закон.
Междувременно омбудсманът Мая Манолова организира днес обществено обсъждане на проектозакона за личната помощ, на което са поканени всички заинтересовани страни.
Коментари по темата
Взех си фиша днес, и мога само да ви Е*А мъсната майка крадлива и неспособна!