Между 800 000 лв. и 1 млн. лв. са старите задължения на болницата в Девин. Това каза за Радка Грозданова, изпълнителен директор на болницата пред „Фокус“. Проблемите в лечебното заведение са тежки, защото за съжаление вече пета година възобновяваме дейността си след прекъсване от три години, което се оказа доста фатално.
„Благодарение на оперативната дейност, която извършваме, успяваме да не задлъжняваме и да изплащаме редовно възнагражденията и осигурителните вноски и лекарствата, но старите задължения много ни тежат. Там не може да намерим добро решение, тъй като болницата с тази дейност, която осъществява в момента трудно може да покрие тези стари задължения“, поясни Грозданова.
Отпускането на допълнителна субсидия за общинските болници в страната с решение на Министерски съвет е една радостна и добра новина. „Общинското здравеопазване е първоначалното, на входа на системата, но повечето общински болници осигуряват медицинска дейност от първо ниво на компетентност по клинични пътеки, които може би са сред най-нископлатените. През годините клиничните пътеки са със стойност, която не се променя, а разходите се качват – минимална работна заплата, стойността на лекарствата и оттам идва този дисбаланс в общинското здравеопазване, затова отпусканите но допълнителна субсидия е добро решение тази година“, обясни Грозданова.
Тя допълни, че още не е ясно каква част от сумата ще бъдат предоставени за болницата в Девин, защото предстои те да бъдат разпределени съгласно методиката на финансиране, която се утвърждава ежегодно от Министерството на здравеопазването. „Таза методика ще е факт най-вероятно към края на март, началото на април. В нея МЗ се съобразява и с критериите, които се определят от Националното сдружение на общините в България. Критерии, по които там да попаднат болници от труднодостъпни райони, които лекуват рискови групи и други. Въпросът е, че се търси решение как да се включат и останалите общински болните, защото не всички са труднодостъпни“, посочи Грозданова.
Тя споделя, че дефицитът на лекари и медицински сестри е тревожен и трябва да се работи в тази посока. По думите й, общинските болници са в периферията, трудно може да се мотивират млади лекари да започнат работа там. „Ние имаме един млад кадър, който в момента специализира. Надяваме се в тази посока, която дава право и наредбата на Министерството на здравеопазването за специализацията, болниците да се договарят за специализация и така да мотивираме местните кадри да се върнат и да поемат здравеопазването в нашата периферия на държавата“, поясни Грозданова.
Грозданова отбеляза, че при медицинските сестри данните също не са оптимистични, защото наличните в болницата в Девин като възрастова структура са в тревожните нива, а няма нови попълнения.
Коментари по темата