„Всеки месец се извършват проверки от ИАЛ. През декември и януари агенцията извърши инспекции на 60 търговци на едро и дребно. Бяха установени при петима от търговците на едро нарушения, свързани с неподаване на данни в електронната система. В момента се връчват актовете. Санкциите, които са предвидени в закона, са между 15 и 30 хиляди лева”. Това каза пред bTV изпълнителният директор на ИАЛ Богдан Кирилов във връзка със ситуацията с лекарствата у нас.
При двама от тези търговци са били установени и допълнителни нарушения, затова на единия ще бъде спряна експлоатацията на склада му, а на другия ще бъде отнето разрешителното за търговия на едро.
По думите на Богдан Кирилов, за да има изчерпателност на данните по отношение на недостига на медикаменти у нас, е необходимо всички задължени лица да подават регулярно цялата информация. „Именно затова са и тези проверки“, подчерта Кирилов. Той допълни, че до момента проверките са били фокусирани върху търговците на едро, но продължават както при тях, така и при аптеките.
Кирилов подчерта, че проблемът с недостига на лекарства е в целия Европейския съюз, а причините за това са повишеното потребление и производствени нарушения. „През януари бяха доставени близо 200 000 опаковки антибиотици от групите пеницилини, цефалоспорини и хинолони. При тях се наблюдаваше затруднение в доставките”, каза той.
Директорът на ИАЛ коментира и липсващото лекарство за диабетици „Оземпик”. „За конкретния продукт има производствено забавяне. Министерството на здравеопазването и Агенцията по лекарствата бяхме уведомени през декември за това. Информираха ни, че доставката за декември и януари ще бъде отложена за февруари, а в последствие ни казаха, че се отлага за март. Беше намерено решение за преразпределяне на количества от словенския пазар. 9600 опаковки вече са доставени и вече се разпределят от търговците”, добави Кирилов.
По отношение на задаващия се дефицит на инсулини за няколко месеца Богдан Кирилов заяви, че има указание тези продукти да не се назначават на нови пациенти, а за тези пациенти, които вече са на тази терапия, има указание как да се замести това лекарство. „Важно е, че тази информация достигна до други производители и се надяваме, че те ще могат да компенсират липсата на инсулини от този конкретен производител“, каза той.
Коментари по темата