burevestnik.bg - Мобилна версия


Богдан Кирилов: През март очакваме количества от антигенната ваксина на Novavax

Страната ни разполага с достатъчни количества от всички разрешени в ЕС ваксини, увери той

Богдан Кирилов: През март очакваме количества от антигенната ваксина на Novavax

През март очакваме у нас да пристигне и петата разрешена за ЕС COVID ваксина – тази на Novavax, която е първата антигенна или протеинна. Това заяви пред БНР директорът на ИАЛ Богдан Кирилов. Той уточни, че към момента в нито една държава членка няма извършени доставки от нея. По думите му количества ще има, но все още не може да се каже със сигурност какви ще бъдат те.

Страната ни разполага с четирите разрешени ваксини в ЕС на обща стойност от близо 8,5 млн. лв. Най-много количества имаме от ваксината на Janssen – 1,2 млн., следвана от тази на Pfizer – 1,1 млн., на Moderna – 320 хиляди, както и малко количество на AstraZeneca.

Богдан Кирилов уточни, че към момента данните сочат 90% ефикасност на ваксината на Novavax по отношение на симптоматично и тежко протичане, като първоначалните данни показват и ефикасност спрямо варианта омикрон, но са необходими още клинични проучвания, защото ваксината не е прилагана в много държави. Очаква се компанията да предостави и тези данни на ЕМА в следващите седмици.

Очаква се също така одобрение и за другата антигенна ваксина - на Sanofi/Glaxo, която е също антигенна, допълни Богдан Кирилов. България е заявила и 10 000 дози от инактивираната ваксина на Valneva, но все още няма окончателни данни от клиничните изпитвания. По тази причина окончателна оценка може да има към края на годината. До 2023 г. пък можем да прогнозираме появата на панкоронавирусна ваксина, каза той. Работи се активно и за създаването на комбинирана ваксина срещу сезонен грип и COVID, допълни шефът на ИАЛ.

Навлизайки в темата за бустерните дози, Кирилов каза, че това е правилният и доказан подход за висок ефект от ваксините, като допълни, че вече се говори определено за по-голяма полза от хетерогенното ваксиниране и се правят изследвания за ефективността на комбинирането вътре в групата на иРНК ваксините.      

Двете лекарства – на Pfizer и Merck, също ще бъдат достъпни у нас, увери директорът на ИАЛ и уточни, че за втория медикамент се очаква становището на ЕМА през февруари.

„Количествата все още не мога да кажа какви ще са, но са направени всички необходими стъпки от МЗ да получим лекарствата едновременно с всички страни членки“, посочи Богдан Кирилов.

Той се спря и на темата за ваксинирането на деца у нас, като уточни, ча досега имаме 500 ваксинирани деца на възраст от 5 до 11 години, 11 000 – на възраст от 12 до 15 години и още 10 000 на възраст 16-17 години

Няма съобщени тежки странични реакции при ваксинираните деца у нас, посочи още той. За децата от 12 до 18 години съобщенията в ИАЛ са 8, стандартните описани в кратката характеристика на продукта, които са преминали леко в интервал от 24 до 48 часа, уточни Кирилов.

България не допусна бракуване на количества ваксини, реализира ги чрез продажба или дарение, увери той.

Директорът на ИАЛ бе категоричен, че експертните съвети към МЗ работят активно по отношение на протоколите за приложение на новите терапии и българските лекари могат да бъдат сигурни, че ще имат на разположение най-съвременните научно издържани препоръки за лечение на COVID.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   mTv3

Още от Новини