burevestnik.bg - Мобилна версия


Болница не иска да се включи в системата за пръстов идентификатор

Болници отказват да се включат в пилотния проект за въвеждане на пръстов идентификатор. Примерът е от Дупница. За да влезе в сила новата система, директорът на дупнишката болница трябва да закупи най-малко 4 апарата за пръстова идентификация – по един за двете регистратури и по един за най-натоварените отделения – хирургично и детско. Неизвестните обаче са много повече от финансовите разходи. Всички пациенти ли ще са подложени на процедурата и какво ще стане в случай на отказ?

„Аз не знам в такъв случай какво точно трябва да предприема. Тъй като по това, което се пуска като стандарт, реално пътеката няма да бъде платена. За такъв пациент аз или трябва да го върна, ако откаже да си даде пръстовия отпечатък, или трябва да остане пътеката за сметка на болницата“, коментира шефът на болницата Росен Тимчев, цитиран от bTV.

Повечето пациенти мислят за ненужно и дори обидно да оставят свое отпечатък при постъпване в болница. „Имаме идентификационен номер навсякъде, дето се казва, имам лична карта с биометрични показатели. Защо трябва и тук да се идентифицирам“, пита пациент.

В болницата са свикнали с четеца за лични карти, който беше въведен преди време, но взимането на пръстов отпечатък буди притеснение и у лекарите. „Лично аз съм говорил с мои приятели, а, казва, не, за какво ще ми дават, да не съм престъпник, че влизам в болница да ми взимате отпечатък“, коментира д-р Димитър Недин.

Според здравното министерство пък място за притеснение няма. „Това е единствената възможност, която не коства абсолютно нито една стотинка на всеки един български пациент, защото той го носи със себе си. Това не го карат той да ходи да си плаща чипа или да си плаща новата лична карта“, коментира тази сутрин зам.-здравният министър д-р Ваньо Шарков.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   9atk

Още от Новини