burevestnik.bg - Мобилна версия


Болници атакували търгове на МУ - София за апаратура за 13 милиона лв.

Различни болници са атакували търгове за купуване на апаратура, организирани от Медицинския университет - София, на обща стойност 13 милиона лева. Това стана ясно от думите на началника на отделението по кардиология в Александровска болница доц. Добрин Василев, който взе участие в пресконференцията на проф. Вихра Миланова.

Той обясни, че през 2015 година е подадена заявка към Медицинския университет за портативен ехокардиограф, който би дал възможност за провеждане на нови комплексни процедури през 2015-2016 година. „От ректората ни отпуснаха 120 000 лева финансиране. Ехокардиографът трябваше да има сонда за вътрешно-сърдечна ехография. След това получихме ехокардиограф с една трета от възможностите, които ние искахме и които бяхме записали. Това нещо беше купено за 120 000 лв.”, поясни Василев. По думите му този апарат служи „за почти нищо”.

Той допълни, че на националния конгрес по кардиология, проведен преди седмица, е видял най-новия портативен ехокардиограф с огромни по думите му възможности на същата фирма, от която е бил закупен и доставения в болницата миналата година апарат. Цената му е била 83 000 лв. „След което попитах за един по-прозаичен вариант. Те ми казаха, че струва около 35 000-36 000 лв. с пълно софтуерно екипиране. На нас миналата година ни беше купен апарат за 120 000 лв., който не знам дали струва и една десета от тези пари”, разказа той.

Тази година болницата отново е направила заявка за висок клас апаратура на стойност 400 000 лв. „След няколко седмици в мен попадна спецификацията, която е пусната за търга, обявен от ректората, при което аз видях, че това, което ние искаме, и това, което е обявено, няма нищо общо”, посочи Василев. Заради разминаването той е подал възражение към новия ректор в лицето на проф. Миланова за спиране на процедурата.

„Това не е единственият случай”, посочи по-късно пред Zdrave.net доц. Василев. По думите му за клиниката по урология към Александрвска е бил закупен лазер на много по-завишена цена от действителната. „Един лазер, който за частна болница струва 30 000 лв., на тях им беше купен за 300 000 лв.”, посочи той. „Все едно си поръчваш Ферари на цената на Трабант, само че Трабанта си го купуваш на цената на Ферари-то”, коментира той.

Запознати със схемата коментираха, че на практика чрез нея МУ е взимал от 50% до 80% комисионна от фирмите-доставчици на апаратура.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   at%J

Още от Новини