Лечебни заведения изписват пациенти в нарушаване на критериите за дехоспитализация, като дори има случаи на хора, чието състояние се е влошило по време на престоя им в болницата. Това става ясно от изготвената за Zdrave.net справка на НЗОК за най-честите нарушения, засечени при проверките в ЛЗ от началото на годината.
В практиката се наблюдават случаи, при които пациентите се изписват преди изтичането на регламентирания в клиничните пътеки минимален болничен престой. „В значителен брой случаи пациентите се дехоспитализират без лечебното заведение да е изпълнило в пълен обем изискуемите по съответната пътека критерии за дехоспитализация“, посочват от НЗОК и конкретизират с пример – „към момента на изписването, резултатите от извършените лабораторни изследвания са с патологично изменени стойности, надвишаващи тези при приема на пациентите, т.е. липсват обективни данни за постигнат позитивен ефект от приложената терапевтична схема и овладяване на острата фаза на заболяването“ .
Проверяващите са констатирали и нарушения при приема на болни, тоест неспазване индикациите за хоспитализация.
В определена част от случаите пациенти са били приемани само по данните за оплакванията им. В същото време осъщественият преглед при постъпването, както и извършените диагностични процедури не са доказали необходимостта от болнично лечение, обясняват от касата. „В хода на проверките беше констатирано, че при редица заболявания не са изчерпани възможностите за диагностика и лечение на пациентите в извънболнични условия, а болните постъпват директно за стационарно лечение“, отбелязват още НЗОК.
Примерът за подобно нарушение, който дават от касата, е с пациент, постъпил за лечение на исхемичен мозъчен инсулт без тромболиза. Клиничните и параклиничните данни обаче не обективизират наличието на остър мозъчно-съдов инцидент и следователно не са налице индикации за хоспитализация по съответната клинична пътека.
Друг пример е проведено лечение на остра и изострена хронична сърдечна недостатъчност без механична вентилация. Проверката на касата обаче е установила, че „не е налице констелация от новопоявили се симптоми, доказващи обостряне на хроничното заболяване и съответно наличие на индикации за хоспитализация към момента на приема“.
Отчитане на лекарствени продукти вложени по КП, за която няма регламент да бъдат заплащани от НЗОК, нарушаване на изискванията за работа с медицинска или финансова документация, хоспитализация на пациенти с прекъснати здравни права са сред другите нередности, засечени при проверките на касата.
От началото на годината до 30-ти септември са извършени общо 3 647 проверки на изпълнители на болнична медицинска помощ. Сравнението с инспекциите от същия периода на миналата година показва, че има тенденция към повторяемост на основните нарушения, отбелязват от НЗОК.
Коментари по темата